انگیزه یه سری از خیلی چیزهاست. شاید یه جور ترس، شاید هم یه جور میل شدید باشه. هر چیزی که یک موجود زنده رو مجبور به حرکت کنه، اسمش رو می تونین انگیزه بذارین. اما انگیزه اولین عنصر تشکیل دهنده ی رفتار در ما آدم هاست، وقتی می پرسیم فلان شخص به چه دلیل فلان کار رو انجام داد؟ دنبال انگیزه اون از رفتارش هستیم. انگیزه وادارمان می کنه کاری رو که واقعا دوست داریم انجام بدیم یا به هدفی که واقعا داریم برسیم، انگار کسی توی سرتون روی یک صندلی ننویی شیک نشسته س نظارت رو روی نظارت انداخته، مقتدرانه تاب می خوره و هی می گه: «فکر می کنم می تونی..»، « حتما هنوز می تونی…»، « مطمئنم انجامش میدی…» اما این مهمه که بفهمیم چیجوری در خود انگیزه بسازیم و به هدف برسیم.

در این نوشته می خواهیم درباره سه قدم مهمِ تمرکز، رشد اعتماد به نفس و ثابت قدم بودن که در ایجاد انگیزه مؤثر هستن، با شما صحبت کنیم. همراه ما باشین تا ببینیم چیجوری باید در خودمون انگیزه بسازیم.

 

قدم اول: متمرکز باشین

۱. موقعی که ترسیده اید، فکر نکنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

به این مورد توجه کنین! همه ما میدونیم که افکار منفی بد هستن؛ اما بیشتر وقتا حواس مون نیس که داریم به اونا پروبال میدیم. همیشه فکرمون مشغول چیزهاییه که دلمون نمی خواد، این جمله واسه تون آشنا نیس؟! بله اتفاقا این بدترین چیزیه که همیشه هم اتفاق میفته؛ دقیقا روی چیزی متمرکزیم که دلمون نمی خواد. البته این مسأله طبیعیه! اما ذهن ما از کجا باید بدونه که ما به چیزی فکر می کنیم که نمی خواهیمش؟ پس بازم به کار خودش ادامه می ده و همونا رو به طرف خود می کشه؛ حتی اگه نخواهیم شون! از طرفی کدوم تون کسی رو می شناسین که واسه چیزی که نمی خواد سعی کنه؟ وقتی چیزی رو نمی خواهید واسه رسیدن بهش تصمیم می گیرین؟! در آخر تموم اینا دست به دست هم می ده تا شما هیچ کاری نکنین.

پس ترس به چند دلیل مضره؛ اول اینکه شما رو بی انگیزه می کنه، هدف منفی چیزی نیس که شما براش سعی کنین. نکته بعدی اینه که افکار منفی که از ترس بین، خسته کننده و طاقت فرسا هستن. «ترس» انرژی شما رو کم می کنه و در حالت نگرانی همیشگی نگه تون می داره و وقتی خسته و نگران باشین، بی انگیزه میشید.

۲. هدف خود رو مشخص کنین و براش برنامه بریزین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

برنامه ریزی یکی از اصول فراموش نشدنی کاره. خوب فرض می کنیم که شما افکار مثبتی دارین. اما همونجوریکه گفتیم چون ذهن مون تشخیص نمی ده ما مثبت فکر می کنیم یا منفی و فقط کلمات و احساسات مربوط به اونا رو دریافت می کنه، باید بدونیم چیجوری و درباره به چه موضوعاتی فکر کنیم. مثلا به جای اونکه فکر کنین «نمی خوام دربه در و فقیر باشم»، «نمی خوام تموم عمرم موجود بیچاره ای باشم» باید فکر کنین «می خوام امنیت مالی داشته باشم». ساده س!؛ چون اولی پر از کلمات منفیه و دومی یک کلمه مثبت و مهم داره. چه عالی! خوب حالا چه برنامه ای واسه رسیدن به امنیت مالی دارین؟

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

البته این فقط یک مثال بود. نکته مهم اینه که واسه این هدف یا هر هدف دیگری باید چند نمونه برنامه کارامد داشته باشین. می دونم این یکی از سخت ترین کارای دنیاست اما واسه رسیدن به هدف تون باید بین تموم موارد هماهنگی بسازین و انجام شون بدین. اکر واقعا این هدف مورد توجه شماس، باید اول ببینین دقیقا چه می خواید و چه برنامه ای واسه تحققش دارین، اگه واقعا بخواهید راهش رو هم پیدا می کنین. مگه اینکه نخواهید هدفی داشته باشین که از اون انگیزه ای به وجود بیاد. من که فکر نمی کنم این رو بخواهید!

۳. یک هدف داشته باشین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

شلوغش نکنین! به قول قدیمیا پلها رو یکی یکی بالا برید. اگه یک لیست بلندبالا از اهداف داشته باشین، تنها اتفاقی که میفته اینه: استرس می گیرین، بی خیال همه شون میشید، دچار رفتار اجتنابی میشید و رسیدن به هدف رو به بعد موکول می کنین. اما اگه قدم به قدم و یکی یکی به اهداف تون فکر کنین شدنی تر هستن. می تونین روی یکی تمرکز کنین، بهش برسین و سراغ بعدی برید. سود خود رو کم کنین اما مطمئن باشین سوخت و سوزی در کار نمیشه.

اگه نتونین روی یک هدف خاص تمرکز کنین، نمی تونین روی خودتون متمرکز شید پس انگیزه ای در کار نمیشه. اهداف تون رو به اهداف کوچیک تر و کوتاه مدت تقسیم کنین تا امکان رسیدن به اونا بیشتر شه. سعی کنین یک برنامه بریزین و کم کم به هدف تون نزدیک شید.

۴. خودتون رو سرگرم کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

ممکنه شما خیلی وقتا کارایی انجام داده باشین و از انجام اونا ناراضی باشین. اشکالی نداره، گذشته دیگر گذشته. لزومی نداره همیشه خودتون رو سرزنش کنین. دست از سر خودتون وردارین. اگه موفق شید این کار رو بکنین، می تونین تجربیات بدتون رو هم مثل افکار منفی آزاد کنین. سعی کنین واسه خودتون سرگرمیای تازه به وجود بیارین و به همه چیز با دید منطقی نگاه کنین، اون وقت چیزای بد هم مثل بقیه ی چیزها میگذرن و اون قدرها آزارتان نمی دن.

خواستن توانستنه. از دویدن بدتون میاد؟ مشکلی نیس واسه وزن کم کردن، کیک بوکسینگ رو امتحان کنین؛ تازه هیجان انگیزتر هم هست. نویسنده ی بدی هستین؟ (این یکی رو با خودم هستم) موضوع نوشتن تون رو عوض کنین. نمی تونین با ذخیره کردن پول، ضریب امنیت مالی تون رو بالا ببرین؟ نوع زندگی و محیط دور تون رو تغییر بدین. اگه محیط دور هر فرد اون قدر انعطاف پذیره، پس انگیزه تون رو هم می تونین تغییر بدین.

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

۵. درباره انگیزه تون بخونین

شاید کمی احمقانه به نظر برسه! چه جوری می شه درباره انگیزه و چیزی که تو ذهن مونه، مطالعه کنیم؟ اما به هرحال این شدنیه.

یکی از راه های مطالعه درباره انگیزه تون، شنیدن داستانای موفقیت دیگرونه که مغز شما رو مجبور به تفکر می کنه. البته ممکنه فکر کنین مثلا خوندن داستان کسی که موفق شده ۳۰ کیلو وزن کم کنه، شما رو مأیوس می کنه و حس کنین آدم بی عرضه ای هستین که نتونسته اید حتی ۵ کیلو وزن کم کنین؛ اما اگه حتی فرض کنیم این حرف تون درست باشه، باید احساسات منفی رو از خودتون دور کنین و عزم تون رو جزم کنین. می تونین حتی از همین افراد کمک بگیرین. اتفاقا همین طور داستانا می تونه واسه پیشرفت تشویق تون کنه و از بی تفاوتی نجات تون دهند. پس هم کلاسیای دوره دبیرستان تون رو در فیس بوک بی خیال شید و به انجام امور مفید بدین.

۶. به خودتون جایزه بدین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

بیایید صادق باشیم؛ اینکه سریع تر به نتیجه برسیم واقعا کافی نیس. چند سال طول می کشه تا از یک کسب وکار پول خوب به دست بیارین. ماه ها طول می کشه تا به وزن دلخواه تون برسین و ممکنه خیلی طول بکشه تا واقعا به احساس خوشحالی در زندگی مون برسیم. اما چیزی که درباره اش حرف می زنیم، احساس رضایت و خوشحالی فوریه. پس می تونیم این راه حل رو استفاده کنیم: حالا که زندگی فورا چیزی رو به ما نمی ده تا خوشحال مون کنه، پس خودمون به خودمون پاداش بدیم.

حتما نباید فقط وقتی به هدف بزرگی می رسین به خودتون پاداش بدین (حواس تون باشه جایزه مبهوت تون نکنه، در هر صورت باید تا آخرش برید) نقاط هدف مشخص کنین و به هرکدام که رسیدید به خودتون جایزه بدین. ۲ کیلو وزن کم کردین؟ عالیه! به خودتون یک جایزه بدین، این به شما انگیزه می ده چند کیلوی دیگر هم کم کنین. در امتحان بهترین رتبه رو به دست آوردید؟ خیلی خوبه! خودتون رو به یک شام عالی دعوت کنین. نیمه ی اول کتاب تون رو تموم کردین؟ شگفت انگیزه! جایزه اش اینه که بیرون برید و خرید کنین.

قدم دوم: اعتماد به نفس تون رو بالا ببرین

۱. نیمه ی پر لیوان رو ببینین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

مهم ترین چیزی که باید در این بخش بهش توجه کنین اینه: بدونین چی ندارین و می خواید به دستش بیارین. واقع بین باشه و نواقص یا نداشته هاتون رو قبول کنین. اون وقته که میدونید چه می خواید و می تونین به اونا فکر کنین. قبول دارم که این می تونه شروع یک موج منفی باشه، آخرش یاد نداشته هاتون می افتین! منم همین طور هستم! ممکنه شروع کنین به دلسوزی کردن واسه خودتون، بی علاقه شید، انگیزه تون رو از دست بدین و دیگر طرف چیزی نرید. اما چاره ای نیس البته راه حلی داره که الان می گم؛ درباره چیزی که می خواید فکر کنین، و فکر کنین واسه چی واقعا از خدا ممنون هستین؟ اگه این طوری به همه چیز نگاه کنین دلسرد نمی شین و بهتر دست گیرتون می شه چی واسه تون مناسب تره یا باید داشته باشیدش.

۱۰ مورد از داشته هاتون و اون چیزی که دارین و واسه شون سپاسگزارید، لیست کنین. این کار رو هر روز انجام بدین (تازه، هر چقدر بیشتر فکر کنین می فهمید چیزای بیشتری دارین) روی اون چیزی که دارین تمرکز کنین، هرچیزی که ستختین و خودتون به دست آورده اید. همه اینا به افزایش اعتماد به نفس شما کمک می کنه. اگه نگاه تون مثبت باشه با خودتون می گین «من می تونم انجامش بدم». اگه به دستاوردهای گذشته تون نگاه کنین می ببینن که واقعا می تونین. پس انگیزه پیدا می کنین و رسیدن به هدف تون آسون تر می شه.

۲. راهش رو پیدا کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

فرض کنیم شما می خواید بازیگر شید. عالیه ! اما از کجا باید شروع کنین؟ نمی دونم میدونید یا نه، اما اولین چیزی که درباره «چه جوری به هدف رسیدن» به ذهن تون می رسه می تونه خیلی تهدیدآمیز باشه؛ چون ممکنه باعث شه کلاً انگیزه تون رو از دست بدین و دست از هدف تون وردارین! به همین سادگی رویاهایتان یهو با خاک برابر می شه. در صورتی که اگه بدونین چه راهی رو باید طی کنین، خیلی راحت تر می تونین یک پله بالاتر بپرید.

هرچه منبع دم دست تونه، بررسی کنین. حالا که تکنولوژی در اختیار همه هست باید جهان زیر انگشتان تون باشه. اینطوری دیگر بهونه ای ندارین. از دوستان تون و آشنایان تون بپرسید، حتی می تونین از هرکسی که این راه رو قبلا رفته، کمک بگیرین. اگه از تموم چیزی که می خواید تا شما رو به هدف تون برسونه سر در بیارین، می تونین به اندازه یک متخصص به خودتون مطمئن باشین. «علم» ذهن شما رو آروم می کنه و نگرانی رو از شما دور می کنه. اگه بدونین مسیرتون چیه و چیجوری باید اونو طی کنین، افکار منفی دور می شن، اعتماد به نفس تون بالا میره و نگرشی تازه پیدا می کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری واسه کارمندان هدف گذاری کنیم؟ 

۳. دور و ورتان رو از چیزای مثبت پُر کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

جهان پر از چیزهاییه که ساز مخالف میزنن. ممکنه بی معطلی بعد از اینکه از ذهن تون بگذره: «فردا یه نفس راحت می کشم»، یک نفر پیدا شه و سر ۵۰ هزار تومن شرط ببنده که نمی تونین! پس بهتره از اینجور افرادی فاصله بگیرین. این افراد عموما افراد بیچاره و درمونده ای هستن که سزاوار توجه نیستن. قبول دارم که این افراد ممکنه بعضی وقتا البته خیلی، خیلی، خیلی کم بتونن مفید باشن. حالا به شما می گم چه جوری؟! اگه فرضاً اون قدر تنها باشین که اجازه بدین اینجور فردی کنارتون بمونه اون سعی می کنه شما رو هم در آتیش یأس یا حسادت خودش بسوزونه و چون فکر میکنه شما نمی تونین اونو آزاد کنین، به کارش ادامه می ده. مقاومت اون باعث می شه شما بخواهید توانایی تون رو به طرف ثابت کنین. این میزان آدرنالین شما رو بالا می بره و عزم و اراده ای که شما لازم دارین رو به شما می ده. و در هر صورت، خودتون رو به خودتون و اون ثابت می کنین. حالا می تونین حتی از اون متشکر هم باشین. اون باعث نه شده و ناخواسته به شما انگیزه داد و کمک تون کرد! دوستش داشته باشین!

۴. از کم شروع کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

هیچ راهی واسه اینکه هدفی مثل «معروف شدن» یا «۳۰ کیلو وزن کم کردن» یا حتی «مهارت در ساز زدن» خیلی راحت اتفاق بیفته، وجود نداره. قبول دارم که مثالای بزرگ نمایی آمیزی زدم، اما می خوام شما رو متوجه چیزی کنم: داشتن هدفی که امکان تحققش کمه، فقط شما رو متوقف می کنه.

به جای معروف شدن، از دست دادن وزن زیاد و یادگرفتن یک ساز سخت، کمی کوتاه بیایید مثلا یک کانال موفق در یوتیوب واسه خودتون بسازین. ۵ کیلو وزن کم کنین و واسه شروع فقط یاد بگیرین یک آهنگ با هر سازی که دوست دارین بنوازید. همه این کارا در جهت همون اهداف بزرگ شمان اما فرق شون اینه که شدنی تر هستن.

اگه لیستی از اهداف یا کارا دارین به نفع تونه که از کوچیک ترین شون شروع کنین وقتی اونو به نتیجه برسونین، انگیزه لازم واسه کار بعدی خود به خود ایجاد شده. موفقیت واقعی مثل این می مونه که نصف راه رو رفته باشین.

۵. تجسم کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

هر روز چند دقیقه بشینین و تجسم کنین که هدف تون رو به دست آورده اید. تموم مراحل رو تجسم کنین؛ اهداف تون، نحوه ی انجام دادن شون، رسیدن به اونا و هر چیز خوب دیگری که به اونا مربوطه. حسی که دارین مثل چیه؟ بعد از چند دقیقه بلند شید. چه حسی دارین؟

از تموم حواس تون کمک بگیرین. چه مزه ای و چه بویی حس می کنین؟ چه صدایی می شنوین؟ چه چیزایی می ببینن؟ چه چیز زندگی رو بعد از رسیدن به هدف تون دوست دارین؟ کدوم صفتا واسه توضیح این زندگی مناسب هستن؟ کار کردن روی کدوم موارد و جزئیات، هدف تون رو شفاف تر و دست یافتنی تر می کنه؟ کجا هستین؟ در چه مرحله ای؟ چه می کنین؟ چه لباسی تن تونه؟ چه جوری به نظر می رسین؟ کی کنارتانه؟ تموم اینا رو تصور کنین و تو ذهن تون لمس شون کنین. حالا چه حسی دارین؟ انگیزه یعنی همین!

قدم سوم: به راه تون ادامه بدین

۱. هیجان تون رو حفظ کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

خیلی وقتا قبل اینکه به چیزی برسیم، جذابیت خودشو از دست می ده. حتی اگه روی هدفی کار کردین و براش وقت و انرژی گذاشتین، بازم این خطر هست که خیلی زود خسته شید. پس نباید بذارین اینجور اتفاقی بیفته. در همه حال باید به اندازه کافی واسه هدف تون جذابیت بسازین.

با توجه به توانایی هاتون، مفاهیم تازه ای از اهداف تون رو تجربه کنین. اگه هدف تون وزن کم کردنه، یک عادت غذایی سالم تازه انتخاب کنین و اگه می خواید پول بیشتری به دست بیارین، سعی کنین به دنبال یک راه حل کسب وکار جدید و یک سیستم بودجه ی متفاوت باشین.

دور تون رو از تصاویری که دوست دارین، پرکنید. اگه تصاویر جذابی از اهداف تون جلوی چشم تون باشه، انگیزه تون بالا میره. تصویر پس زمینه لپ تاپ تون رو همون چیزی که دوست دارین بذارین تا به شما انگیزه بده. واسه خودتون این طرف و اون طرف در جاهای غیرمنتظره یادداشتای کوچیک بذارین. به خودتون یادآوری کنین «آره من انجامش میدم.. من به دستش میارم». این تموم چیزیه که شک نداشته باشین هیجان زده تون می کنه.

۲. همیشه طرح خود رو اصلاح کنین

شما واسه شروع یک هدف دارین و میدونید چیجوری بهش برسین. اما وقتی اجرای طرح تون رو شروع می کنین کمی که جلوتر برید، ممکنه به مواردی برسین که بی فایده هستن یا کمه کم ارزش وقت گذاشتن ندارن. می تونین همین وقت رو واسه جدا سازی و بررسی بذارین و طرحی ارائه کنین که با سرعت بیشتری جلو برود.

لیستی از تموم فعالیتایی که باید انجام بدین، تهیه کنین. ببینین کدوم شون الان بازده بالاتری دارن؟ کدوم یک واقعا مهم هستن و نمیشه حذف شون کرد؟ وقتی مشخص شد بهترینا کدوم هستن و کدوما خیلی مهم نیستن، تمرکز، وقت و انرژی تون رو روی کارای سودمند تر می ذارین اینطوری وقت تون هدر نمی ره و بازده بیشتری هم دارین. حالا به جای اینکه استرس بگیرین، همه چیز تحت کنترل تونه و انگیزه دارین که ادامه بدین.

۳. جلوی چشم باشین

صبح دوشنبهه و تصمیم گرفتین قهوه خوردن رو ترک کنین. فکر بدی نیس! شما ساعت ۷:۳۰ این تصمیم رو می گیرین و باید ساعت ۹ هم در دفترتان واسه یک جلسه ی کاری حاضر شید. قبل از جلسه، آبدارچی واسه همه قهوه ی گرم و خوشمزه میاره. اما کسی نمی دونه که شما در حال ترک کافئین هستین. باید چیکار کنین؟ به همه همکاران تون بگید!

اینکه به همه اعلام کنین: «آهای! من میخوام این کار رو انجام بدم»، باعث می شه به خاطر حفظ آبرو و غرور خودتون هم که شده، خودتون رو مجبور به انجام تصمیم تون کنین. امیدوارم همیشه طوری رفتار نکرده باشین و چیزی بالاتر از خودتون، واسه بقیه نساخته باشین که شکست خوردن خیلی واسه تون سخت تر شه. از طرفی اگه همکاران تون بدونن که قهوه رو ترک کردین، حتما لیوان تون رو جایی مخفی می کنن؛ در هر صورت اینم یک نوع کمکه!

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

حتما شمام زمان زیادی رو با اینترنت می گذرونین و در فضای مجازی بیشتر با مردم رابطه دارین تا در زندگی واقعی! ناراحت کننده س اما متأسفانه بیشتر ما همین طور هستیم! تصمیمات تون رو در فضای مجازی اعلام کنین شاید این بار شما الهام بخش شخص دیگری باشین و انگیزه بسازین.

۴. از کاه، کوه نسازید

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

تا به حال چند بار به این جمله برخورده اید: «اجازه ندین مشکلات شما رو زمین بزنن»؟ مشکلات وجود دارن و نمیشه از اونا فرار کرد! حتی موفق ترین افراد هم به مشکلات زیادی برخورد کردن. چون موفقیت بدون مشکلات بی مفهومه؛ اونا حتما از مشکلات بیشتری هم عبور کردن. ادیسون کم شکست خورد؟! به یاد بیارین اون ۱۰۰۰۰ راه پیدا کرد که هیچ کدوم شون جواب نداد!

آسون ترین راه عقب نشینی و پاک کردن صورت مسئله. خوب نمی تونین! زور که نیس! فقط یادتون باشه، وقتی عقب نشینی می کنین، اعتراف کردین که نمی تونین. پس ۱۵ دقیقه به خودتون زمان بدین و از کارکردن فاصله بگیرین. فردا هم روز خداس. شکست امروز هیچ ربطی به فردا نداره، فردا روز دیگریه با سعیا و امیدها و انگیزهای دیگر.

۵. دوستان همفکرتان رو واسه حمایت از خودتون مطلع کنین

چیجوری در خود انگیزه بسازیم؛ راه هایی که شما رو به هدف می رساند  آموزشی

باید اعتراف کنم کارای کمی در این دنیا هست که آدم بتونه به تنهایی از پس اونا بربیاد. اگه از کسائی که واقعا درک تون می کنن کمک بگیرین، بار بزرگی از روی دوش تون ورداشته می شه.

به این نکته توجه کنین روی خودتون کار کنین و این سپر دفاعی «کمک نگرفتن از بقیه» رو کنار بذارین. باور کنین این نه نشونه ضعف شماس، نه نشونه حماقت تون. کمک دادن یا کمک گرفتن عین انسانیته! یه گروه حمایت کننده ی درجه یک واسه خودتون دست و پا کنین، کم ترین کمک شون اینه که به شما انرژی خوبی میدن. وقتی احساس کنین شکست خوردین، نمی ذارن به قهقرا برید، با منابعی که در اختیار دارن و با ایده هاشون کمک تون می کنن و البته انگیزه لازم رو جلو تون قرار میدن. دوستان خوب، گروه های آنلاین و خلاصه یک شبکه انگیزشی مؤثر واسه خودتون تشکیل بدین.

۶. نمودار پیشرفت خود رو ترسیم کنین

آدما به طور طبیعی تمایل به عینی کردن همه چیز دارن. میدونید چند نفر از هنر ذهنی بدشون میاد؟ فهمیدنش شاید باید سخت باشه! پس اگه شما در این راه بهترین هستین، به دست آوردن همه چیز خیلی ممکن تر به نظر می رسه. به راه تون ادامه بدین! می تونین بشینین و ببینین چیجوری این کار بزرگ رو انجام میدید. خوب دیگر چه می خواید؟ اینم انگیزه!

یک دفترچه مخصوص این موضوع داشته باشین. وظایف و کارایی رو که باید هر روز انجام بدین (یا کارایی که باید تکمیل شن)، یادداشت کنین و همیشه خودتون رو چک کنین تا اگه به اهداف میانی یا اهداف کوچیک تر رسیدید قابل تشخیص باشن و هرجا می روید دفترچه تون همراه تون باشه؛ این خودش یه جور یادآوری انگیزه!

زندگی کوتاهه. امروز رو اون طور که هست درک کنین و کارایی رو که می خواید، انجام بدین. بجنبید و تنبلی نکنین! فردا هم کارای دیگری واسه انجام دادن هست.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی