مطالعه بخش مهمی از موفقیت تحصیلیه. اما بعضی وقتا پیدا کردن وقت کافی واسه مطالعه ، سخت به نظر می رسه. به ویژه خوندن بخشایی که به مرور بیشتری احتیاج دارن. یکی از راه های مطمئن واسه موفقیت در مطالعه، داشتن یک برنامه ریزی درسی منسجمه. یک برنامه درسی مناسب می تونه راه گشا باشه، حتی اگه انجامش خیلی از اون چیزی که ما فکر می کنیم سخت تر به نظر برسه. شما نه تنها باید طبق اولویت مطالب برنامه ریزی کنین، بلکه باید اون قدر هوشمندانه عمل کنین که از مسئولیتای دیگرتون در قبال خونواده و دوستان غافل نشید و در جدا از اینکه لازم نباشه سرگرمی هاتون رو کنار بذارین. در آخر با کمی فکر و کمی فعالیت بیشتر، هیچ مشکلی واسه انجام یک برنامه ریزی درسی مناسب و رسیدن به همه اهداف تحصیلی خود نخواهید داشت. با این نوشته همراه باشین تا قدم به قدم یاد بگیریم چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم و با صرف انرژی مناسب و وقت کافی، به تموم اهداف مطالعاتی خود برسیم.

چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی
چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی

 

قدم اول: برنامه هاتون رو بنویسین

چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی

۱. لیستی از تموم مواردی که احتیاج به مطالعه دارن، تهیه کنین

اولین قدم واسه برنامه ریزی درسی، تهیه ی فهرستی از تموم موضوعات و دروسیه که شما احتیاج به مطالعه اونا دارین. تعهدات خود و کارایی رو که باید بکنین، روی کاغذ بیارین. این به شما کمک می کنن تا ایده هاتون در مورد کارایی که باید انجام شن، پرورش یابند. اگه شما امتحاناتی پیش رو دارین، اونا رو در اولویت مطالعه قرار بدین.

۲. بررسی کنین واسه هر کلاس درس یا امتحان چه کارایی باید بکنین

اول همه موضوعاتی رو که باید بخونین، یادداشت کنین. حالا ببینین واسه هر موضوع چه کارایی باید بکنین. شاید زمانایی که شما باید واسه یک درس اختصاص بدین یا روند برگزاری یک کلاس درسی خاص در هر هفته تغییر کنه. این تغییرات، شانس شما واسه پیدا کردن زمانای سوخته ایه که می تونین واسه مطالعه از اونا استفاده کنین.

 • اگه یک کتاب راهنمای درسی یا یک کتاب واسه مرور کردن دروس دارین، از اون واسه کامل کردن لیستی که تهیه کردین، استفاده کنین.
 • زمانایی رو واسه مطالعه ذخیره کنین.
 • زمانایی رو واسه مرور یادداشت هاتون در نظر بگیرین.
 • زمانایی رو واسه راهنمایی گرفتن و مطالعه درباره امتحان مورد نظرتون اختصاص بدین، (البته اگه احتیاج به راهنمایی گرفتن دارین).

۳.لیست تون رو اولویت بندی کنین

پس از اونکه یک لیست از تموم موضوعات یا امتحانات جلو تون تهیه کردین، سعی کنین بفهمین واسه هر کدوم چه کارایی لازمه بکنین، حالا وقت اون رسیده که لیست تون رو طبق اولویتا منظم کنین. درسا رو به نسبت اهمیتی که دارن رتبه بندی کنین، این کار به شما کمک می کنه بفهمین چه موضوعاتی احتیاج به زمان بیشتری واسه مطالعه دارن. همین طور اینکه چه موضوعاتی واسه پر کردن زمانای خالی شما مناسب تر هستن.

 • واسه همه موضوعات و امتحانات یک شماره در نظر بگیرین. مثلا اگه به زمان بیشتری واسه درس ریاضی احتیاج دارین، عدد ۱ رو واسه ریاضی در نظر بگیرین و اگه کمترین زمانی که احتیاج دارین مربوط به درس تاریخه (فرض کنین ۵ موضوع واسه مطالعه در نظر گرفتین) شماره ۵ رو به تاریخ اختصاص بدین.
 • واسه هر موضوع درسی یا امتحان یک ضریب سختی قرار بدین.
 • واسه هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمان مشخص و لازم رو در نظر بگیرین.
 • واسه هر موضوع درسی یا امتحان مقدار زمانی رو که احتیاج به مرور کردن داره، اختصاص بدین.

۴. یک جدول با ستونا و خونه های مشخص واسه تقسیم بندی زمانای مفید درس خوندن طراحی کنین

پیش از اونکه ادامه بدین، نیازه زمانای در دسترس در طول هفته رو، به شکل یک جدول با خونه های اختصاصی واسه هر درس تقسیم بندی کنین. پس از انجام این کار می تونین هر ستون جدول رو به یک موضوع اختصاص بدین.

 • یک ترفند واسه ایجاد برنامه ریزی درسی، طراحی زمان مطالعه روزانه یا هفتگی هر درسه. با این کار شما یک برنامه دارین و دیگر لازم نیس همیشه روند درس خوندن تون رو کنترل کنین. با ایجاد یک برنامه روتین، شما به مطالعه کردن عادت می کنین.
 • چک کنین چه زمانا و روزهایی در طول هفته هست که می تونین همیشه در این اوقات بخونین. مثلا ممکنه شما بین ساعت ۳ تا ۴ بعد از ظهر، وقت تون آزاد باشه یا مثلا هر سه شنبه یا پنج شنبه وقت آزادتان بیشتر باشه. در صورت امکان سعی کنین برنامه ریزی درسی خود رو پس از جمع آوری این اطلاعات بکنین؛ چون معمولا چینش یک برنامه روتین و منظم به شما کمک می کنه یک ذهن درس خوان داشته باشین و مطالب با سرعت بیشتری تو ذهن تون جا بیفته.
 • بهتره واسه هر خونه ی جدول تون بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان در نظر بگیرین. خونه های با زمان کوتاه تر معمولا از خونه های با زمان طولانی مناسب تر هستن. این طوری شما واسه درس خوندن بیشتر تشویق میشید و درسا به نظرتون خسته کننده .
 • واسه تموم زمانای قابل استفاده تون خونهایی رو در نظر بگیرین.
 • اگه شما مقدار مشخصی وقت قبل از امتحان تون دارین، به جای یک برنامه هفتگی روتین یک تقویم متغیر واسه خودتون درست کنین. طوری که بتونین مقداری زمان قبل از هر امتحان در نظر بگیرین.

۵. زمانایی رو واسه فعالیتای غیر درسی تون در نظر بگیرین

در حالی که واسه هر موضوع درسی زمانی رو در نظر می گیرین، باید مطمئن شید که اوقاتی رو به خونواده، دوستان و استراحت تون اختصاص دادین. اگه نتونین بین زندگی شخصی و زندگی علمی خود تعادل بسازین، هیچوقت در تحصیل تون موفق نخواهید شد.

 • زمانایی رو واسه اتفاقایی که نمی تونین هیچوقت دوباره تجربه شون کنین (مثلا تولد مادربزرگ تون، یک مراسم مخصوص فامیلی، یا قرار ملاقات با دکتر تون) در نظر بگیرین.
 • ستونی رو واسه زمان بندی کارایی که مجبور به انجام اونا هستین در نظر بگیرین. تعهداتی مثل جلسات تمرینی شنا، زمانای مربوط به برنامه های خانوادگی یا انجام مراسم مذهبی.
 • یادتون نرود مقدار مناسبی وقت واسه استراحت، خواب و ورزش اختصاص بدین.
 • اگه تنها زمان محدودی قبل از امتحان فرصت دارین، فعالیتای غیر درسی و فوق برنامه تون رو لغو کنین یا به تعویق بندازین.

۶. جدولی رو که در مرحله قبل طراحی کردین، پر کنین

زمانی که ستونا و خونه های جدول برنامه ریزی درسی خود رو طراحی کردین با توجه بهش چیزی که احتیاج دارین، ستونا رو پر کنین. موضوعی رو که هر جلسه باید بخونین، بنویسین. این کمک می کنه که در راه درست باشین و به شما اجازه می ده کتب و مطالب درسی تون رو جلوتر از زمانی که پیش بینی کردین، پیش ببرین.

 • یک چارت روزانه آماده یا چیزی مثل به این تهیه کنین. می تونین از یک دفتر یادداشت ساده استفاده کنین.
 • اگه گوشی موبایل هوشمند دارین، می تونین برنامه ریزی خود رو روی تلفن تون ذخیره کنین.
 • در اول فقط واسه یک هفته برنامه طراحی کنین، تا زمانی که روی برنامه ریزی مسلط شید.
 • اولویت مطالعه رو واسه نزدیک ترین امتحانات تون در نظر بگیرین. همه مطالب خود رو واسه محدودترین زمانی که می تونین داشته باشین در نظر بگیرین و ببشتر به موارد اساسی قبل از امتحان مورد نظر بدین.
 • دوره های درسی تون رو اولویت بندی کنین. به اینکه در اول در انجام این کار ضعیف هستین فکر نکنین؛ شما مصمم هستین که بزنین وسط خال.

قدم دوم: برنامه ریزی مخصوص به خودتون رو آماده کنین

چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی

۱. برنامه ریزی درسی فعلی خود رو آزمایش کنین

اولین قدم واسه ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب اینه که برنامه ریزی قبلی و چگونگی گذراندن زمان هاتون رو تا این لحظه، بررسی کنین. آزمایش برنامه ریزی فعلی تون کمک می کنه که نگاه مناسب تری واسه چگونگی استفاده از زمان داشته باشین، شما رو قادر می سازه که بفهمین کدوم زمانا و روش ها واسه اهداف مطالعاتی شما مناسب تر هستن و انجام کدوم فعالیتا رو باید متوقف کنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری فرزندانی خوب تربیت کنیم؟

 • مشخص کنین الان چند ساعت در هفته مطالعه می کنین.
 • ببینین الان چند ساعت در هفته به سرگرمی هاتون اختصاص میدید.
 • بررسی کنین تا الان چند ساعت در هفته رو با دوستان و خونواده وقت می گذراندید.
 • با یک حساب سرانگشتی ببینین کدوم فعالیتا رو واسه ذخیره زمان بیشتر می تونین حذف کنین. می دونم افراد علاقه زیادی دارن که وقت بیشتری رو صرف سرگرمی کنن، اما چاره ای نیس شروع کنین.
 • اگه شاغل هستین، دقت کنین که برنامه ریزی درسی تون با برنامه ریزی شغلی شما هماهنگی داشته باشه.

۲. سبک مطالعه ای رو که واسه تون مناسب تره، پیدا کنین

درسته دانستن این مطلب که «زمان هاتون رو چیجوری می گذرونین» واسه ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب مهمه؛ اما در عین حال اینکه دقیقا بدونین کدوم روش و سبک مطالعاتی واسه شما مناسب تره موضوع مهم تریه. همین طور به شما کمک می کنه تا زمانایی رو که به طور عادی به هدر می رفته کشف و از اونا واسه مطالعه استفاده کنین. از خودتون چند سؤال بپرسید:

 • شما جزو کسائی هستین که یادگیری شنیداری تون بهتره؟ اگه این طور باشه، می تونین از زمانایی که مشغول رانندگی هستین یا اوقاتی که در حال ورزش یا پیاده روی هستین هم استفاده کنین.
 • شما از نگاه چشمی راندمان بهتری در یادگیری دارین؟ با مرور تصاویر یا دیدن فیلم بهتر مطالب رو می فهمید و به خاطر می سپارید؟ اگه این طوره سعی کنین از راه دیدن فیلمای مربوط به مطالبی که باید یاد بگیرین، هم آموزش ببینین و هم سرگرم شید.

۳. خودتون رو مجبور به اجرای برنامه تون کنین

با اینکه ممکنه شما یک برنامه بسیار جذاب واسه خودتون طراحی کنین، اما توجه داشته باشین که طراحی برنامه تضمین نمی کنه که اون برنامه حتما اجرا شه. واسه گرفتن نتیجه مناسب از برنامه ریزی تون، باید کمی وقت صرف کنین و سعی کنین خودتون رو به اجرای برنامه ریزی طراحی شده «مجبور» کنین. واسه انجام این کار:

 • باید بدونین برنامه ریزی شما چیجوری عمل می کنه؛ این یک نکته اساسیه. اگه معمولا تمرکزتان رو از دست میدید و زمانای خیلی از دست میره سعی کنین در برنامه ریزی خود وقتای اضافه ای واسه خودتون در نظر بگیرین.
 • اگه میدونید که اهل وقت تلف کردن هستین و اصطلاحا کسی هستین که دقیقه ی نود به فکر درس خوندن می افتین، در جدول تون مقداری وقت اضافه قبل از پایان مهلت درس خوندن تون در نظر بگیرین. این وقت مثل یک ضربه گیر عمل می کنه و باعث می شه یهو با پایان مهلت تون روبرو نشید. این کار مقداری وقت واسه شما ذخیره می کنه.
 • اگه شما کسی هستین که انعطاف کمی در انجام کارا و برنامه ها دارین، خودتون رو عادت بدین تا بتونین سرعت عمل بیشتری داشته باشین. می تونین این کار رو با در نظر گرفتن پاداش یا تشویق در صورت سر وقت و دقیق انجام دادن برنامه ریزی درسی تون بکنین.

قدم سوم: از برنامه ریزیتان پیروی کنین

چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی

۱. از وقتای آزادتان به بهترین روش استفاده کنین

یکی از بزرگ ترین رقابتا در دنبال کردن برنامه ریزی درسی، وسوسه شدنه. وسوسه ی اینکه با خودتون بگید به جای اجرای برنامه استراحت کن، تفریح کن. یا اینکه خودتون رو به نحوی سرگرم کنین. در هر صورت باید در برابر این وسوسها مقاومت کنین و فقط از زمانایی که در برنامه ریزی درسی تون واسه سرگرمی در نظر گرفتین، استفاده کنین.

 • وقت آزاد رو به عنوان پاداش درس خوندن تون بدونین.
 • از وقت آزاد به عنوان یک راه شارژ کردن دوباره ی خودتون استفاده کنین. می تونین چرت زدن در وقت آزاد رو امتحان کنین. پیاده روی کنین یا واسه آرامش خود تمرینات یوگا بکنین. یوگا کمک می کنه واسه برگشتن دوباره به فضای درس خوندن، تمرکز لازم رو به دست بیارین.
 • چیجوری برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی واسه بهتر درس خوندن  آموزشی

  آرامش

 • در وقتای آزادتان از محلی که در اونجا درس می خونین خارج شید؛ این باعث می شه حال و هوایتان عوض شه و کسل نشید.

۲. واسه خودتون زنگ تفریحای کوتاه در نظر بگیرین و بیشتر از اون وقت تون رو هدر ندین

مطمئن شید که واسه هر کدوم از خونه های جدول مشخص شده در برنامه ریزی، یک زنگ تفریح در نظر گرفته باشین، تا بتونین در زمان مناسب به استراحت بدین. مهمترین عنصر در پیروی از برنامه ریزی تون اینه که مطمئن شید همه موارد برنامه رو رعایت می کنین و تنها از همون مقدار زمان استراحت که در برنامه گذاشته شده، استفاده می کنین. تلف کردن زمان، بیشتر از اون مقداری که در برنامه ریزی به عنوان زنگ تفریح در نظر گرفته شده، می تونه باعث تخریب برنامه ریزی شما شه و در این صورت در درس تون موفق نخواهید شد.

 • واسه هر کدوم از خونه های مربوط به جدول برنامه ریزی تون یک زنگ تفریح بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در نظر بگیرین. این زمان نباید از این مقدار بیشتر شه.
 • در اول کار می تونین از زنگ هشداردهنده روی ساعت یا گوشی موبایل تون واسه شروع و اتمام زنگ تفریح استفاده کنین. این کار باعث می شه زمان رو رعایت کنین.
 • از زنگ تفریح تون آگاهانه استفاده کنین. مطمئن شید که از این وقت واسه بازسازی خودتون استفاده میکردین. حرکات کششی بکنین، به یک پیاده روی کوتاه برید، یکمیان وعده کوتاه بخورین، یا خوتان رو با شنیدن موسیقی سرحال بیارین.
 • از مواردی که ممکنه حواس تون رو پرت کنه تا زمان استراحت تون رو رعایت نکنین و وقت زیادتری بهش اختصاص بدین پرهیز کنین.

۳. به برنامه ریزی تون پایبند باشین و از اون سرپیچی نکنین

مهم ترین نکته درباره برنامه ریزی اینه که شما باید اونو درست اجرا کنین. هیچ موضوعی نباید باعث شه که شما از برنامه ریزی خودتون سرپیچی کنین.

 • سعی کنین به طور منظم به تقویم یا برنامه تون نگاه کنین تا واسه تون عادت شه. چون معمولا چیزی که جلوی چشم نیس، فراموش می شه. پس یادتون باشه که برنامه تون باید همیشه جلوی چشم تون باشه.
 • هنگامی که چیزی واسه شما به روال عادی زندگی تون تبدیل شه، ذهن شما شروع به هماهنگی با اون می کنه و اتوماتیک به انجام اون کارا عادت می کنین، مثل عادت به نشستن پشت میز یا مطالعه کردن. یعنی، وقتی شما این کارا رو انجام میدید چون ذهن تون آماده شده، ناخودآگاه واسه درس خوندن متمرکز میشید.

۴. بقیه رو در جریان برنامه ریزیتان قرار بدین

بعضی وقتا اجرای برنامه ها سخت می شه؛ چون افراد مهم زندگی مون باعث می شن ما از اهداف مون فاصله بگیریم. این اتفاق از طرف اونا عمدی نیس، اونا دوست دارن وقت شون رو با شما بگذرونن. پس مجبورین واسه جلوگیری از این اتفاق، واسه افرادی که در زندگی تون هستن درباره برنامه ریزی تون توضیح بدین. از اونا بخواهید خود رو با برنامه ریزی شما هماهنگ کنن.

 • یک کپی از برنامه ریزی روزانه تون رو روی در یخچال خونه بچسبونید و یک کپی دیگر از برنامه ریزی تون رو واسه دوستان تون که همیشه با اونا وقت می گذرونین ایمیل کنین.
 • اگه کسی برنامه ای واسه وقت گذراندن با شما ترتیب داده که با برنامه ریزی شما و زمانای مطالعه تون تداخل داره، مؤدبانه از اون بخواهید که اگه مقدوره واسه زمان دیگری برنامه ریزی کنه.

منبع : wikihow

دسته‌ها: آموزشی