چادری که در دل بیابان زده می شه و جاده ای که مسافری اونو پی میگیره، تنها بخشی از کوله گردیه؛ در اصل کوله گردی تجربه عمیقی رو رقم می زنه که به درک ما از طبیعت غنا می بخشه. اما فراموش نکنین که واسه دل سپردن به جاده، باید نکاتی رو هم رعایت کرد. اگه شمام قصد این کار رو دارین، پیشنهاد می کنیم با چه جوری همراه باشین تا مراحل بک پکینگ رو باهم مرور کنیم.

مرحله اول: یک همسفر باتجربه پیدا کنین

اگه در جمع دوستان خود چند نفر تجربه کوله گردی دارن، خیلی خوبه. از اونا بخواهید شما رو در یک کوله گردی کوتاه یکی دو روزه همراهی کنن. اونا شاید از راهنمایی دادن به شما خوشحال می شن و می تونن به شما بگن که چه چیزایی همراه تون ببرین. از این گذشته می تونن لوازم لازم رو هم همراه خودشون بیارن.

اگه هیچ کوله گردی رو نمی شناسید، یک نفر رو پیدا کنین تا حاضر باشه با شما به کوله گردی بیاد یا در یک کلاس کوله گردی ثبت نام کنه. اگه بتونین در اولین سفر کوله گردی خود یک همسفر خوب داشته باشین، به مراتب لذت بیشتری میبرین.

مرحله دوم: یک راه واسه بک پکینگ انتخاب کنین

چیجوری واسه کوله گردی یا بک پکینگ آماده شیم؟  آموزشی

انتخاب راه کوله گردی به چند عامل بستگی داره. ازجمله:

 • میزان زمانی که در اختیار دارین: ممکنه فقط آخر هفته ها بتونین به کوله گردی برید؛ این مقدار زمان البته واسه اولین سفرتون کافیه.
 • سطح آمادگی جسمی تون: تناسب اندام و آمادگی بدنی خودتون رو آزمایش کنین و قبل از کوله گردی حتما تمرین کنین.
 • فاصله: ببینین طی یک روز چند کیلومتر و چند ساعت می تونین بک پکینگ کنین؛ به ویژه وقتی کوله ای سنگین تر از حد عادی بر دوش تونه. اگه تازه کار هستین، واسه شروع بین پنج تا دوازده کیلومتر خوبه (اگه همراه بچه ها به کوله گردی می پردازید یا کوله تون سنگینه، فاصله های کوتاه تر رو انتخاب کنین).
 • بلندی و ارتفاع جاده: تا چه حد می تونین سنگینی کوله رو روی شیب جادها تحمل کنین؟ اگه قبلا کوله گردی کردین، حتما این رو میدونید. فقط یادتون باشه که اگه وزنی زیادتر از عادی رو در جادهای پرفرازونشیب بر دوش بکشین، سرعت تون کنه می شه. اگه هم تجربه کوله گردی ندارین بهتره راه مسطحی رو انتخاب کنین.
 • فصل و آب و هوا: اگه در زمانی از سال، مثل پاییز، به کوله گردی می پردازید که خورشید زود غروب می کنه از قبل راه رو تعین کنین یا قبل از غروب راه بیفتید که در تاریکی نمانید. همیشه قبل از راه افتادن وضعیت آب و هوا رو بررسی کنین و اگه طوفانی در راه بود حتما سفرتون رو به روز دیگری موکول کنین.
 • لجستیک: حتما مشخص کنین که چه راهی رو می خواید طی کنین، و قراره مقداری از این راه رو برید و دوباره به نقطه شروع برگردید؟ یا دوست دارین به شکل نقطه به نقطه راه رو طی کنین؛ بدین معنی که مقداری از راه رو کوله گردی کرده، کمی استراحت کنین و دوباره به راه ادامه بدین. اگه روش نقطه به نقطه رو انتخاب کنین، باید واسه رفتن به نقاط شروع و پایان ماشین بگیرین. باید زمانی که صرف رفتن به نقطه شروع راه می شه رو درنظر داشته باشین تا قبل از تاریکی در اونجا چادر بزنین.

مرحله سوم: لوازم کوله پشتی تون رو انتخاب کنین

حتما لوازم لازم واسه کوله گردی رو بشناسین و همراه خود ببرین. حتما با همسفران خود درباره به اینکه کی چی به همراه میاره، گفت وگو کنین و به توافق برسین. قبل اینکه خونه رو ترک کنین، یک بار دیگر وسایل تون رو بررسی کنین. به این فکر کنین که در نیمهای راه می خواید واسه دم کردن چای، آتیش روشن کنین، چه حسی دارین اگه ببینین هیچکی فندک نیاورده یا همه تون فیلتر آب رو فراموش کردین؟

لوازم لازم واسه کوله گردی گروهی

چیجوری واسه کوله گردی یا بک پکینگ آماده شیم؟  آموزشی

یکی از امتیازات اصلی کوله گردی همراه با کوله گرد یا کوله گردان باتجربه اینه که اونا به احتمال زیاد لوازم لازم رو واسه کوله گردی گروهی، مثل لوازم پخت و پز و چادر (دو یا سه نفره) همراه خود میارن (اگه گروه تون بزرگ تر از سه نفره، بهتره چند تا اجاق و البته چادر با خود داشته باشین).

جدا از اینکه این، همسفران باتجربه می تونن به شما بگن که آوردن چه چیزایی لازم نیس تا اینجوری بار دوش تون سبک تر شه. چند تا نکته واسه کوله گردی گروهی رو باید رعایت کنین که عبارت ان از:

چادر: چادرهای کوله گردی بسیار سبک تر از چادرهای کمپ ماشینی هستن؛ به خاطر این که فشرده تر هستن و از مواد و ستونای بسیار سبکی ساخته شدن. البته این امتیازات قیمت اونا رو هم افزایش داده. مثلا به این نکته توجه کنین: یک چادر سه نفره نسبت به سه چادر تک نفره سبک تر و البته ارزون تره. اگه گروه شما تصمیم داره که چند روز چادر بزنه، چادر بزرگ تر با ارتفاع بیشتر ارزش حمل کردن وزن بیشتر رو هم داره.

اجاق گاز: یک اجاق گاز فشرده، آب رو زودتر به جوش میاره و واسه تهیه ی غذا واسه یه گروه کوله گرد عالیه. تنها کاری که باید انجام بدین اینه که آب جوش رو به غذاهای فریزشده اضافه کنین و ده دقیقه منتظر بمونین. اگه گروه شما بیشتر از سه نفره، دو تا اجاق گاز بیارین. این جور کسی واسه جوش اومدن ظرف غذا، در گرسنگی انتظار نمی کشه.

تصفیه ی آب: بعضی از کوله گردان آب موردنیاز چند روز خود رو همراه خود می برن و البته کوله ی خود رو خیلی سنگین می کنن، اما میشه با همراه بردن فیلتر تصفیه ی آب، آب رودخانه ها و برکها رو تصفیه کرد تا کوله سنگین نشه. بسته به نوع فیلتری که استفاده می کنین، شاید باید بطریای آب یا مخزن آب، همراه با لولهای نوشیدن رو همراه خود بیارین.

لوازم پخت و پز: اگه از سیستم اجاق منظم استفاده می کنین، دیگر احتیاجی به کتری ندارین چراکه کتری در این اجاقا تعبیه شده. در غیراین صورت، کمه کم به یک کتری یا ظرف واسه جوشاندن آب احتیاج دارین. هر نفر به یک ماگ، ظرف و قاشق و چنگال احتیاج داره. می تونین یک ظرف بسازین که تموم لوازم لازم رو داشته باشه: یک اسپاتول (یا قاشقک آزمایشگاهی ابزاری کوچیک با دراختیار داشتن یک تیغه ی انعطاف پذیر، صاف و گسترده س که به خاطر مخلوط کردن، پخش کردن و بلند کردن مواد استفاده کرده می شه.) واسه سرخ کردن کتلت و پن کیک و مثل اونا، یک چاقو، نمک و فلفل و بقیه ادویه جات در بسته ها یا بطریای کوچیک، یک لگن، مایع ظرف شویی و اسفنج هم واسه شستن ظرفا به دور از رودخانه و کمپ همراه داشته باشین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری به انتقادات بقیه جواب دهیم؟

لوازم شخصی واسه بک پکینگ

لباسای مخصوص کوله گردی: لباسایی رو انتخاب کنین که زود خشک می شه. از بردن لباسای کتان پرهیز کنین، چراکه وقتی خیس شدن، به مدت زمان زیادی واسه خشک شدن احتیاج دارن. حساب لباس هاتون از بقیه لوازم بک پکینگ شما جداست؛ واسه آماده کردن اونا موارد زیر رو در نظر بگیرین:

 • زیرپوشا: در دماهای خنک تا سرد اهمیت زیادی دارن؛
 • لباسای پیاده روی:شلوارهای نایلونی (حتما زیپ داشته باشن)، تی شرت، عرق گیر و کلاه لبه دار؛
 • لباسای عایق:ژاکت پف دار، پلیور پشمی سبک، کلاه و دست کش گرم؛
 • لباسای ضد آب واسه هوای بارانی: حتما همراه خود ژاکت ضدآب بیارین؛ اینکه شلوار ضدآب هم همراه بیارین جلو بینی هواشناسی بستگی داره (لباسای ضدآب واسه جلوگیری از نیش پشه مفید هستن)؛
 • لباسای خواب: واسه خواب یک جفت جوراب و زیرانداز تمیز داشته باشین.

کفشای مخصوص کوله گردی: ازآنجایی که پاها واسه یک سفر موفق اهمیت زیادی دارن، باید کفش مناسبی رو، البته به سلیقه ی خود انتخاب کنین. بعضی از کوله گرده ها بوتایی رو ترجیح میدن که تا روی قوزک پاها رو می پوشونه و یه سریای دیگه کفشای سبک مخصوص دویدن رو انتخاب می کنن. البته انتخاب کفش به نوع جاده هم بستگی داره؛ مثلا باید بسته به اینکه جاده همیشه یا سنگلاخ، کفش رو انتخاب کنین.

به هرحال هر کفشی که انتخاب می کنین باید واسه طی فاصله های طولانی راحت باشه. جورابای پشمی به پا کنین و در نیمه ی روز توقف کنین و پاهایتان رو از کفش درآرین و بذارین هوا بخورند و جوراب هاتون رو هم عوض کنین. بعضی از کوله گرده ها با خود صندل هم میارن تا اطرف چادر یا واسه رد شدن از رودخانه به پا کنن.

کوله پشتی: وقتی واسه اولین کوله گردی خود کوله قرض می گیرین، حتما از راحتی اش مطمئن شید. کوله باید ظرفیت ۴۵ تا ۶۰ لیتر رو داشته باشه. اونو پر از بطریای آب کنین و تا ۱۳ کیلوگرم لوازم در اون بذارین. بعد واسه امتحان، دل به جاده ای طولانی بدین و کوله گردی کنین. اگه روی شونِه هاتون احساس راحتی کردین، دفعات بعدی هم از اون استفاده کنین. اگه می خواید کوله بخرین، یک متخصص کوله تنه ی شما رو اندازه گیری و کوله ای متناسب با تنه ی شما به شما پیشنهاد کنه.

کیسه خواب: حتما یک کیسه خواب سبک و قابل تا کردن همراه خود داشته باشین. البته می تونین اونو قرض هم بگیرین. اما اگه می خواید کیسه خواب بخرین، خوب تحقیق کنین و امتیازات و خوبیا کیسه خوابای مختلف رو، به ویژه در آب و هوا و دماهای مختلف جاده بررسی کنین.

بالش: یک بالش خوب، که داخل اون خوب عایق بندی شده، واسه داشتن خوابی راحت ضروریه. اگه می خواید بالش بخرین، سه نوع بالش رو می تونین انتخاب کنین: بالش ساخته شده از فوم سلول بسته، بالشایی که خودشون باد می شن و بالشای هوایی. واسه اینکه ببینین چه نوع بالشی واسه تون مناسبه، اندازه بسته بندی شده و وزن عایق بالش رو بررسی کنین (عایق بالش در تابستون بسیار مهمه).

غذا: خیلی از کوله گردان واسه اینکه وزن کوله ی خود رو سبک نگه دارن، غذا رو به شکل فریز شده و خشک همراه خود میارن تا فقط با اضافه کردن آب جوش از اونا استفاده کنن. اگه وزن زیادی واسه تون مسئله ای نیس، می تونین مواد ساده رو واسه طبخ غذا همراه خود بیارین. اسنکایی با کالری و پروتئین زیاد همراه خود بیارین تا سطح انرژی تون در طول راه بالا بمونه.

ایمنی و سلامت شخصی

واسه حفظ ایمنی و سلامت، فقط به آوردن جعبه کمکای ساده بسنده نکنین. بخشی از حفظ ایمنی و سلامت خود در طول راه، تمیز نگه داشتن دستا هنگام دست زدن به مواد غذاییه. کمه کم می تونین یک ژل ضدعفونی کننده (یا دستمال کاغذیای مرطوب و تمیز کننده) همراه خود داشته باشین تا بعد از قضای حاجت و قبل از غذا خوردن از اونا استفاده کنین.

خانومای کوله گرد هم به لوازم بهداشتی مختص خود احتیاج دارن. اگه درحال قاعدگی به کوله گردی می رن، باید نوار بهداشتی همراه خود داشته باشن و به طور موثر از اون استفاده کنن.

کوله گردی همراه با بچه ها و سگا

چیجوری واسه کوله گردی یا بک پکینگ آماده شیم؟  آموزشی

بچه ها: اگه همراه خود بچه های قد و نیم قد می برین، تجربه منحصر به فردی واسه اونا جفت و جور کردین. اینطوری هم بچه ها با کوله گردی عاشق طبیعت می شن و هم شما از لوازم و لوازم لازم بچه ها واسه کوله گردی آگاه میشید.

نکات:

 • راه کوتاهی رو انتخاب کنین (مثل سه کیلومتر) و بعد از اون بایستید و به گلا، صخره ها، حیوانات و… نگاه کنین.
 • با دادن کوله به بچه، خوداتکایی رو بهش یاد بگیرین.
 • چند اسباب بازی که در کوله جا می شن، واسه بازی بچه ها بیارین.

سگ : اگه سگ دارین می تونین اونو هم به کوله گردی ببرین. سگ در این مسیرها هم یار باوفاییه. ولی قبل اینکه اونو همراه خود ببرین، ببینین راه دلخواه، اجازه همراه آوردن سگا رو می ده یا نه. فقط یادتون باشه که اگه سگ بخواد از چادر بیرون برود، هر لحظه امکان این هست که پنجه هاش به در مشبک چادر بگیره و اونو پاره کنه.

نکات:

 • در یک کوله ی جدا از هم، آب و غذای سگ خود رو تعبیه کنین و بذارین خودش کوله رو حمل کنه؛
 • هر از چند بعضی وقتا واسه صرف آب و غذا توقف کنین؛
 • مدفوع سگ رو در طول راه دفن کنین.دسته‌ها: آموزشی