بخش اول: لیستی واسه اولویت بندی کارای خود تهیه کنین

چند نکته کاربردی واسه اولویت بندی کارا آموزشی

۱. یک چارچوب زمانی واسه لیست تون انتخاب کنین

هفته ای پر مشغله یا روزی دیوونه کننده در پیش رو دارین؟ شاید نزدیک سال نوه و حجم کارا شما رو دیوونه می کنه. هر گونه مسئولیتی که داشته باشین، باید اول یک چارچوب زمانی واسه لیست اولویت بندی کارا انتخاب کنین. به جای استرس بی فایده، کارا و مسئولیتای خود رو مدیریت کرده و اقدامی مناسب انجام بدین.

  • اهداف کوتاه مدت: معمولا کارایی از دسته های متفاوت رو شامل می شه. کارایی که باید بیرون از خونه و بعضی از کارا و مسئولیتایی که باید در داخل خونه و قبل از پایان روز انجام شه. می تونین لیستی از کارایی که باعث ایحاد استرس در شما شده و باید در ساعات آینده انجام شه، تهیه کنین.
  • اهداف بلندمدت: می تونه شامل اهداف بزرگتری باشه که باید در چندین مرحله تقسیم و اولویت بندی شن. مثلا می تونین قبولی در دانشگاه رو به عنوان هدفی بلندمدت درنظر بگیرین که این خود شامل فعالیتای کوچکتری می شه. تقسیم اهداف بلندمدت به چندین مرحله، باعث آسون و روشن تر شدن هدف پایانی می شه.

۲. هر کاری رو که باید انجام بدین، بنویسین

کارایی رو که باید انجام بدین به دقت مشخص کنین. همه کارایی (کوچیک یا بزرگ) که باید انجام شه رو متناسب با چارچوب زمانی لیست کنین. این کارا می تونه شامل پروژه و ماموریتایی باشه که باید انجام بدین یا تصمیماتی که باید بگیرین.

۳. کارایی رو که باید انجام بدین، دسته بندی کنین

تقسیم کردن کارا در دسته های متفاوت می تونه مفید باشه. می تونین چندین لیست اولویت بندی کارا واسه بخشای مختلف زندگی تون طراحی کنین. مثلا یک لیست از کارای خونه و لیستی از پروژه های کاری یا مدرسه تهیه کنین. حتی اگه زندگی اجتماعی شلوغی دارین، می تونین یک لیست هم واسه اون تهیه کنین و اولویت بندی کارا رو مشخص کنین.

اگه احساس می کنین که با داشتن یک لیست راحت ترید، می تونین یک لیست کامل تهیه کنین که اولویت بندی کارا و مسئولیتای شغلی، کارای خونه یا زندگی اجتماعی تون رو در بر بگیره. اگه واسه تعیین اهمیت کارا به مشکل خوردید، همه کارا رو کنار همدیگه بذارین تا با مقایسه اونا اهمیت شون رو مشخص کنین.

۴. ترتیبی واسه لیست خود مشخص کنین

مهم ترین یا فوری ترین کارا رو در لیست مشخص کنین. لیست رو بازنویسی کرده و این کارا رو در بالا لیست بنویسین. این درجه اهمیت به خودتون بستگی داره. می تونه پروژه ای در مدرسه یا هر چیز دیگری باشه.

اگه اهمیت و ضرورت کارای لیست به یک اندازه بود، احتیاجی نیس دوباره لیست رو منظم کنین. می تونین کارا رو به طور اتفاقی یا الفبایی انجام بدین. اگه شما واقعا اراده ی انجام کارای داخل لیست رو داشته باشین، تنها چیزی که مهمه اینه که تموم کارا انجام شه.

۵. لیست اولویت بندی کارا رو در خطر دیدتون بذارین

این به ویژه واسه لیست کارای بلندمدت اهمیت بیشتری داره. با دیدن لیست کارا دوباره به شما یادآوری می شه. وقتی هر یک از فعالیتای موجود در لیست رو به انجام رساندید، می تونین روی اون خط بکشین یا در کنارش علامت تیک بذارین.

  • اگه از لیست کاغذی استفاده می کنین، اونو در جایی بذارین که چشم تون بهش بخورد. مثلا روی در یخچال یا دیوار اتاق.
  • می تونین لیست رو روی میز خود بذارین. پس همیشه می تونین اولویت بندی کارا رو مشاهده و پس از انجام اونا رو خط بزنین.
  • کاغذهای یادداشت رو می تونین در جاهای مختلف خونه بذارین تا کارای مهم به شما یادآوری شه. مثلا می تونین روی تلویزیون یکی از اونا رو بچسبونید تا به جای اتلاف وقت پای تلویزیون، به برنامه مهم خود برسین.

چند نکته کاربردی واسه اولویت بندی کارا آموزشی

بخش دوم: پروژه های خود رو رتبه بندی کنین

۱. کارا رو طبق اهمیت رتبه بندی کنین

مهم ترین کار در لیست شما چیه؟ کلا این بستگی به تصمیم خودتون داره. می تونه پروژه مدرسه، کاری در خونه یا بخشی از زندگی اجتماعی تون یا … باشه. مثلا شما باید زودتر غذا بخورین یا حموم کنین، ولی شستن لباسا رو می تونین یک روز به عقب بندازین.

می تونین چند درجه واسه اهمیت کارا مشخص کنین. در نظر گرفتن سه درجه اهمیت می تونه مناسب باشه. تقسیم بندی کارا به سه درجه مهم، معمولی و کم اهمیت، آسونترین و بهترین راه واسه درجه بندی کارا طبق اهمیته. فراموش نکنین که منطقی تصمیم بگیرین.

۲. کارا رو طبق درجه فوریت اونا رتبه بندی کنین

مهلت و توانایی خود رو واسه کارای پیش رو درنظر بگیرین. چه کاری باید زودتر انجام شه؟ چی باید تا پایان روز انجام شده باشه؟ چه کاری رو می تونین دیرتر انجام بدین؟

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه مهارت هایی از شما یک کارآفرین می سازه؟

زمان موردنیاز واسه انجام هر کاری رو درنظر بگیرین. می تونین واسه انجام چندین کار زمان خود رو تنظیم کنین. مثلا اگه فکر می کنین ورزش کردن باید اولویت شما باشه و از طرفی کارای زیادی هم دارین، نیم ساعت از وقت خود رو به ورزش اختصاص بدین.

۳. کارا رو طبق تلاشی که باید واسه شون صرف کنین، رتبه بندی کنین

شاید بسیار لازم باشه که تا پایان روز به اداره پست برید و بسته ای رو ارسال کنین و این، کار سختی واسه شما نمیشه. تموم مواردی که در لیست شما هست رو طبق سختی رتبه بندی کنین و بعد می تونین بهتر وضعیت خود رو واسه انجام اونا تنظیم کنین.

به جای مقایسه تک تک کارا با همدیگه، تقسیم اونا به سه درجه مشکل، متوسط و آسون می تونه راهی مناسب واسه درجه بندی شون باشه.

۴. تموم کارا و مسئولیتا رو مقایسه و در لیست منظم کنین

در بالای لیست مهم ترین و فوری ترین کارا که انرژی خیلی زیادی احتیاج نداره رو بذارین تا بتونین بهترین استفاده رو از زمان خود ببرین.

چند نکته کاربردی واسه اولویت بندی کارا آموزشی

بخش سوم: پیش به طرف انجام لیست

۱. یک کار رو شروع کنین و همون رو به پایان برسونین

ناخنک زدن به تموم وظایف و انجام مقداری از همه اونا، کار رو واسه شما سخت می کنه. بعد از گذشت ساعتا لیست شما مثل همون اوله و کاری به انجام نمی رسه. به جای اون، یک کار رو شروع و تا پایان ادامه بدین. وقتی که کار یا مسئولیت دلخواه به پایان رسید، استراحت کوتاهی بکنین و سراغ مأموریت بعدی خود برید. تا زمانی که اولین و مهم ترین کارای لیست حود رو انجام نداده اید، به سراغ چیزای دیگر نرید.

شما می تونین به طور با هم چند کار رو باهمدیگر انجام بدین، به شرطی که انجام با هم اونا مشکلی به وجود نیاره. مثلا خوندن با هم ریاضی و تاریخ نمیتونه خیلی مفید باشه. ولی می تونین زمانی که منتظرید ماشین لباسشویی لباسا رو بشین، کتاب بخونین تا در زمان صرفه جویی کنین.

۲. تصمیم بگیرین که چه کاری باید انجام شه و چه کاری قابل چشم پوشیه

اگه اینترنت در خونه تون قطع شده باشه، شاید بخواهید به جایی برید و از اینترنت اونجا استفاده کنین. ولی به شرطی می تونین برید که مسئولیت درست کردن شام بر عهد ه تون نباشه یا لیست تون پر از کارای انجام نشده نباشه. شاید بهتر باشه به جای اون به شرکت اینترنت خود زنگ بزنین.

۳. کارای لیست خود رو طوری انجام بدین که خسته کننده نباشه

جدا کارا در لیستای مختلف کمک می کنه تا خستگی کمتری حس کنین و زودتر کارا رو انجام بدین. مثلا بعد از انجام یک کار از لیست تکالیف مدرسه، یکی از کارای خونه رو انجام بدین. می تونین بین هر یک از فعالیتا زمانی رو به استراحت اختصاص بدین. انجام کارا به طور متناوب از لیستای مختلف باعث می شه کمتر احساس خستگی کنین و بهتر کارا رو انجام بدین.

۴. با ناخوشایندترین و سخت ترین کارا شروع کنین

بستگی به خودتون داره. شروع لیست با کارایی که کمترین تمایل رو به انجام اونا دارین، می تونه واسه روحیه ی شما بهتر باشه. شروع لیست با مهم ترین و فوری ترین کارا اجباری نیس. شاید ترجیح بدین اول کارای سخت رو انجام داده و کارای ساده تر رو دیرتر انجام بدین.

چند نکته کاربردی واسه اولویت بندی کارا آموزشی

مثلا شاید تکلیف زبون انگلیسی از تکلیف ریاضی تون مهم تر باشه و از طرفی شما از ریاضی متنفرید. اول می تونین تمرینات ریاضی خود رو انجام بدین. بعد آزادانه و بدون نگرانی از واسه ریاضی، به تکلیف زبون انگلیسی خود برسین.

۵. بعضی وقتا کارای مهم رو به کارای فوری ترجیح بدین

شاید بیرون رفتن و خرید فیلم موردعلاقه تون فوری ترین کار در لیست شماس. در حالی که تنها ۱۰ دقیقه وقت دارین تا این کار رو انجام بدین. در این حالت بهتره این زمان رو به کار مهم تری اخصاص بدین. مثلا تمرین انگلیسی خود رو انجام بدین. شاید بهتر باشه فردا و سرِفرصت فیلم مورد علاقه خود رو تهیه کنین.

۶. کارای رو که به انجام رسوندین، از لیست خط بزنین

تبریک! با سعی در انجام کارای لیست، می تونین لحظه خوش خط زدن کارای انجام شده رو تجربه کنین. پس از انجام کارا، اونا رو از لیست خود حذف کنین و سراغ ماموریت بعدی خود برید. پس از انجام هر کدوم از کارا، می تونین دقایقی به خود استراحت بدین و از اون لذت ببرین.

منبع : wikihow۱

دسته‌ها: آموزشی