همه میدونیم که راز و رمز موفقیت و تحقق شکلای مختلف اهداف یکی پس از دیگری، اینه که با انگیزه بمونیم. البته در زندگی کارا و وظایفی هم هستن که ممکنه خیلی باب دل مون نباشن، اما وقتی ببینیم که با انجام اونا به هدف بزرگ ترمان دست پیدا میکنیم، انگیزه پیدا می کنیم. ما در این مقاله چند ایده به شما ارائه می کنیم که می تونین در طول راه تحقق اهداف تون، انگیزه خود رو حفظ کنین. با ما همراه باشین تا بدونیم چه جوری با انگیزه بمونیم.

 

۱. واسه انجام کارا دلایل خوب پیدا کنین

شما واسه انجام هر کار، هرچقدر هم که ساده باشه، دلایلی دارین. البته همه کارا در نگاه اول ممکنه، دلایل خوبی نداشته باشن، اما اگه چند دقیقه ای رو به بررسی آ نها اختصاص بدین دلایل خوبی واسه انجام اونا پیدا می کنین. ما هم کارای زیادی رو باید انجام بدیم که اصلا دلیلی ندارن – اونقدر اونا رو انجام دادیم که واسه مون طبیعی به نظر بین.

اما اگه مجبور به انجام کاری هستین که از اون خوش تون نمیاد و انگار واسه تموم کردن اون اصلا انگیزه ای ندارین، جای نگرانی نیس: فقط کافیه دلایل خوب واسه انجام اونا پیدا کرد. شاید نتونین دلیلی پیدا کنین، اما جا نزنید و به دقت بررسی کنین تا دلایلی رو پیدا کنین. اون بعضی وقتا متوجه میشید انگیزه اتمام کارا رو دارین.

چند ایده واسه یافتن دلایل خوب واسه انجام کارایی که دوست ندارین عبارت ان از:

  • پاداش مادی: بیشتر مواقع کارایی رو که انجام میدیم، دوست نداریم، اما تشویق کنندهای مادی و حقوق ودستمزد ما رو مجبور به انجام اونا می کنن.
  • سود شخصی: با انجام کاری که دوست ندارین شاید چیز جدیدی یاد بگیرین و به یه جور به رشد فردی خود کمک کنین.
  • حس غرور: کمه کم سود انجام اون کار اینه که حس غرور به شما دست میده و با خود خواهید گفت که من بودم که دل و جرأت انجام این کار رو داشتم.
  • یه قدم به هدف بزرگ ترتان نزدیک میشید: حتی بزرگ ترین دستاوردهای تاریخ در اول کوچیک بوده و بر کارای ساده و بد متکی بودن. هر کاری که شما انجام میدید شما رو به هدف پایانی تون نزدیک می سازه و با درنظر گرفتن این نکته همیشه حس خوبی دارین.

۲. کار رو اصلاح کننده کنین

چه جوری با انگیزه بمونیم؟  آموزشی

وقتی صحبت از انگیزه پیش میاد، باید بدونین که نگاه شما به کار چیزی اساسیه. افراد مختلف راجبه یک کار ممکنه نگاه های متضادی داشته باشن: بعضی از اون بدشون میاد، بعضی عاشقش هستن. فکر می کنین دلیل این چیه؟ ساده س!: بعضی از ما بلد هستیم که چه جوری کارا رو اصلاح کننده و جذاب کنیم!

مثلا ورزش رو درنظر بگیرین. با اینکه خیلی از ما با فواید ورزش واسه سلامتی آشناییم ولی اینکه هر روز صبح نیم ساعت از وقت خود رو به تمرین در باشگاه اختصاص بدیم واسه بیشتر ما خیلی کسل کننده به نظر میاد. اما خیلی از افراد این کار رو دوست دارن و از اون لذت می برن. اونا عاشق ورزش هستن؛ نه تنها به این خاطر که دلایل خوبی واسه ورزش دارن، بلکه فقط به این خاطر که ورزش واسه شون اصلاح کننده و جذابه. مثل این افراد در ساعت معینی از برنامه روزانه خود به باشگاه می رن تا بهترین کار جهان رو بکنن فقط به این خاطر که این کار با سبک زندگی و وقت شون بسیار جور در میاد.

بسته به اینکه به قضیه چه جوری نگاه کنین، می تونین از انجام هرکاری لذت ببرین! فقط به دنبال راهی واسه تفریح و لذت بردن باشین!

یک راه و روش ساده اینه که قبل از انجام هر کار از خود این چند سؤال رو بپرسید:

  • چه جوری میتونم از این کار لذت ببرم؟
  • چیکار میتونم انجام دهم تا این کار واسه خودم و حتی بقیه جذاب شه؟
  • چه جوری میتونم این کار رو به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود بذارم؟

حتما جواب این سوالا تو ذهن تون شکل خواهد گرفت، البته مادام که تعریف دقیقی از نوع کاری که می تونه جذاب و اصلاح کننده باشه داشته باشین. از طرف دیگه، ممکنه بعضی از شما یک یا دو کار به ذهن تون برسه تا با اون، حرف من رو نقض کنین و بگید که هرچقدر هم سعی می کنین نمی تونین اون کارا رو اصلاح کننده و جذاب سازید و به هرحال از اونا متنفرید. من هم نمی خوام با شما بحث کنم. شاید واقعا حق با شما باشه و به همین خاطره که ادعا ندارم که همه کارا اصلاح کننده و جذاب هستن. گرچه، بیشتر کارا پتانسیل بالایی واسه جذاب بودن دارن پس بهتره به دنبال راه هایی واسه لذت بردن از اونا بگردید.

۳. راه و روش متفاوتی رو در پیش گرفتن کنین

وقتی چیزی درست پیش نمی ره، بهتره که چند لحظه صبر و هدفی متفاوت رو اتحاذ کنیم. ممکنه با هدفی که در پیش گرفتین همه چیز رو به درستی بکنین، اما اینجور هدفی حتما راه و روش انگیزه بخشی نباشه. بیشتر مواقع، راه و روش الان تون تلنگرهایی به شما میزنن که تجربه تون رو عوض می کنن و پنجرهای جدیدی رو مقابل تون خواهد گشود. همیشه بیشتر از یک راه واسه انجام کارا هست. اگه راه و روش خاصی براتون مناسب نیس و جواب نمی ده، راه و روش دیگری پیدا کنین و اونقدر سعی کنین تا هدفی پیدا کنین که شما رو با انگیزه نگاه می داره و نتایج مطلوب تون رو به دست میاره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چیجوری نویسنده شیم؟ (از زبون استیون کینگ)

بعضی از افراد فکر می کنن که اگه راه و روش دیگری امتحان کنن، به معنای اینه که تسلیم شد ه ان. اونا به این خیره سربودن خود افتخار می کنن و از امتحان کردن گزینه های دیگر واسه رسیدن به هدف خود پرهیز می کنن. به نظر من قدرت تمرکز خیلی بالاست، اما شما باید بر هدف خود تمرکز کنین؛ نه اینکه با تنها تمرکز بر یک گزینه واسه انجام کار گزینه هاتون رو محدود کنین.

۴. پیشرفت خود رو رصد کنین

هر کار رو میشه خیلی راحت به چند کار و مراحل کوچیک تر تقسیم کرد. بیشتر اهداف رو میشه به طور طبیعی به چند مرحله کوچیک تقسیم کرد. این کار چند دلیل داره و یکی از اونا رصدکردن پیشرفته.

ما به طور خودکار پیشرفت بیشتر فعالیت هامون رو رصد می کنیم. اما واسه اینکه با انگیزه بمونیم باید پیشرفت رو تشخیص دهیم نه اینکه فقط اونو رصد کنیم.

رصدکردن پیشرفت با تشخیص اون متفاوته. چون که رصدکردن فقط یعنی مرحله ردشده رو در دفتر بنویسین. اما تشخیص پیشرفت اینه که تصویر بزرگ تر رو تو ذهن داشته باشین و بدونین که دقیقا در کجای راه قرار دارین و چقدر دیگر مونده.

مثلا اگه می خواید کتابی رو بخونین، همیشه به فهرست اون نگاه کنین. آشناشدن با عناوین فصلا و حفظ کردن تعداد اونا به شما کمک می کنن تا آسون تر پیشرفت خود در مطالعه اون کتاب تشخیص بدین. شمردن تعداد صفحات کتاب هم قبل از مطالعه ایده ی خوبیه.

فهمیدین؟ با این روش هربار که می خواید کتابی رو بخونین به طور خودکار به تعداد صفحات و عناوین فهرست اون نگاه می کنین. اما بدون دانستن تعداد صفحات، این اطلاعات معنای زیادی براتون ندارن. ما آدما ذاتا عجول هستیم و دوست داریم همه کارا یک دفعه اتفاق بیفته. با اینکه کارای پیچیده رو به کارای ساده تر تقسیم می کنیم و تازمانی که کار به طور کامل انجام نشده باشه، حس رضایت پیدا نخواهیم کرد. با اینکه در خیلی از مواقع کار اونقدر بزرگه و به زمانی زیادی واسه انجام احتیاج داره که اینجور رویکری قبل اینکه شانس رسیدن به هدف رو داشته باشین، تموم انگیزه رو از بین می برن.

۵. به خودتون پاداش بدین

چه جوری با انگیزه بمونیم؟  آموزشی

این ترفند رو همه دوست دارن: پاداش دادن به خود همیشه خوشاینده. خرسندم از اینکه بگم که این کار یکی از آسونترین و با اینحال قوی ترین کارا واسه با انگیزه ماندنه!

از انجام کاری خوش تون نمیاد؟ حتی فکر انجام اون کار هم شما رو دچار ترس می کنه؟ اصلا از کارکردن متنفرید؟ باید به شما بگم که تنها نیستین!

از همون اول با خودتون عهد ببندید که در ازای انجام هر کار به خودتون پاداش میدید. به محض اینکه به نتایج دلخواه رسیدید به یه جور به خودتون جایزه بدین. پاداش انجام بعضی از کارا چند دقیقه استراحته. واسه انجام بعضی از کارای دیگر شاید بخواهید خودتون رو به یک فنجون قهوه ی مطبوع یا یک دسر خوشمزه مهمون کنین. کارای بزرگ تر و سخت تر طبیعتا پاداشای بزرگ تری هم طلب می کنن و ممکنه خود رو به یک سفر کوتاه دعوت کنین و یا واسه خود یک دست لباس نو بخرین.

ممکنه پیشرفت شما در نگاه بقیه خیلی سزاوار جشن گرفتن نباشه، اما مهم نیس شما کارتون رو بکنین! این کار و پاداش شماس پس یافتن هر راهی واسه با انگیزه ماندن خوبه. هرچه به خودتون واسه پیشرفت حاصل کردن در کار بیشتر پادش بدین واسه طی بقیه ی راه و آخرش دست یافتن به هدف انگیزه بیشتری دارین.

این چند روش رو ترکیب کنین و اونا رو برابری بدین

حالا که با این پنج روش واسه با انگیزه ماندن آشنا شدید، وقت اینه که کلید همه اونا رو به شما بدهم: اونا رو ترکیب کنین و با هم برابری بدین! یکی از این پیشنهادا رو در وضعیت کاری خودتون اعمال کنین. اگه جواب نداد یا فقط خواستین با انگیزه تر بمونین پیشنهاد ی دیگری رو امتحان کنین. رویکردهای متفاوت رو با هم ترکیب کنین و اونا رو واسه رسیدن به بهترین نتایج با هم برابری بدین.

اگه دلایل خوبی رو واسه انجام کار پیدا کنین، حتما حس بهتری دارین. شناسایی راه هایی واسه جذاب کردن کار به شما کمک می کنن تا از کار بیشتر لذت ببرین. در آخر اینکه اگه پیشرفت خود رو رصد کنین و با خود عهد ببندید که در ازای انجام هر کار به خود پاداش میدید، واسه انجام هر کاری که باید اونو انجام بدین انگیزه بیشتری پیدا می کنین.

در آخر پیشنهاد می کنیم با خصوصیات رفتاری افراد با انگیزه و ویژگیای منحصربه فرد اونا آشنا شید تا بتونین با انگیزه بمونین و انگیزه پیشرفت رو در خودتون تقویت کنین.دسته‌ها: آموزشی