کار و شغل بخش مهمی از زندگی ماست و قسمت مهمی از عمر خود رو در محل کار پشت سر می گذاریم. واسه همین میزان تناسب کاری که انجام میدیم با علایق واقعی و روحیات ما، نقشی اساسی در رشد فردی، کیفیت زندگی و حتی میزان درآمدمان داره. به طور طبیعی همه ما ترجیح میدیم کاری رو که دوست داریم، بکنیم و کسب درآمد از کار مورد علاقه رؤیای خیلی از ماست. با این حال بیشتر آدما به دلایل مختلف نمی تونن این رؤیا رو عملی کنن.

 

خودمم چند سال یکی از این افراد بودم. از سنای دبیرستان به علاقه ام به مباحث رشد شخصی و خودشکوفایی پی بردم و از اون زمان همیشه در این مورد به مطالعه پرداخته ام. عاشق نویسندگی و سخنرانی در این مورد بودم اما به دلایلی که در مقاله به چه دلیل دنبال کار و شغلی که دوست داریم، نمیریم؟ توضیح دادم، همیشه از اینکه به طور حرفه ای وارد این کار شوم و از این راه کسب درآمد کنم، روی گردان بودم. کاری هست که با تموم وجود بهش علاقه داشته باشین و بیشترین لذت و شادی رو واسه تون به ارمغان بیاره؟ هم حالا از راه این کار کسب درآمد می کنین یا به عنوان تفریح و سرگرمی اونو انجام میدید؟ اگه در قبال تفریح تون به شما پول زیادی پرداخت شه، بازم کار فعلی تون رو ادامه میدید؟ کدوم راه واسه کسب درآمد آسون تره؟ هر کاری ممکنه مشکلات و سختیای خودشو داشته باشه اما اگه عشق، لذت و اشتیاق شدید انگیزه انجام کارتون باشه، بازم فشارها و مشکلات راه، همون اثر تخریب کننده و شکننده رو بر شما دارن؟

چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

در این مقاله به تشریح شش یه قدم می پردازم که ما رو قادر می سازه تا با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم. این قدما به من کمک کردن بتونم از راه کاری که عاشقش هستم یعنی سخنرانی و نویسندگی انگیزشی، کسب درآمد کنم و درنهایت اونو به شغل اصلی و تموم وقتم بدل کنم، پس حتما می تونن واسه شمام مفید و مؤثر باشن.

اگه واسه پول درآوردن شروع کنین، بزرگ ترین اشتباه زندگی تون رو انجام دهنده شدین. کاری رو بکنین که علاقه و استعداد طبیعی انجام اونو دارین و اگه در انجام اون به قدر کافی خوب باشین، پول خودش به طرف شما سرازیر میشه.

– گریر گارسون، هنرپیشه و برنده ی جایزه ی اسکار

 

 

قدم اول: کاری رو که دوست دارین، مشخص کنین

چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

تشخیص اینکه واقعا به چی علاقه دارین، قدم اول و بسیار اساسیه. هیچ تست و آزمون روان شناختی ای قادر نیس به اندازه تجارب شخصی، الهام و شهود قلبی تون، شما رو در تشخیص اون کمک کنه. باید به درون خود مراجعه کنین و علاقه و اشتیاق اصیل خود رو پیدا کنین. این کاریه که نسبت به انجام اون شور و اشتیاق زیادی دارین و واسه تون لذت بخش و سرگرم کننده س. وقتی کاری رو انجام میدید که بهش عشق می ورزید و پایبند به کسب درآمد از اون راه میشید، دیگر فقط کار نمی کنین. دیگر مجبور نیستین کارتون رو چون شکنجه ای تحمل کنین. برعکس از درون خود واسه انجام کارتون انرژی می گیرین و احساس شعف و هیجان دارین. درون و بیرون شما در هماهنگیه و نتیجه این هماهنگی جدا از اینکه احساس رضایت داخلی، بروز خلاقیت بیشتر، کار باکیفیت تر و درنهایت افزایش درآمده.

چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

شما از انجام چیکار یا فعالیتی لذت می برین؟ بادقت به سؤالای زیر جواب بدین تا علاقه و استعداد خود رو کشف کنین:

 • چه کاری شما رو به هیجان میاره؟
 • از انجام چه کاری در اوقات فراغت خود لذت می برین؟
 • چه کاری شما رو به وجد میاره؟
 • چیزی هست که شما رو چون یک کودک به هیجان بیاره؟
 • به عنوان یک بزرگ سال باید ببینین که در زمان کودکی بیشتر از همه به چه بازیایی علاقه داشتین و الان چه بازی و تفریحی بیشتر از همه واسه شما لذت بخش، هیجان انگیز و معناداره؟
 • چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

اگه هنوز جواب رو نیافته اید، فرض کنین در یک قرعه کشی مبلغ خیلی زیادی پول برنده شدین که تا آخر عمر شما تموم نمی شه. در این صورت چه جوری زندگی می کردین و چه کاری انجام می دادین؟ بسیاری میگن: «به دور دنیا سفر می کردم. در جزیرها قناری به استراحت می پرداختم و مثل این.» منظور اینه که بعد از مسافرت و کسب لذتای دیگر چیکار می کردین؟ اگه بتونین خود رو در اون شرایط تصور کنین، حتما قادر به تشخیص علاقه و اشتیاق تون هستین.

همه ما علایق و تفریحاتی داریم که در اوقات فراغت به سراغ اونا میریم و از انجام شون لذت می بریم. اما این بخش از زندگی رو از کار جدا می کنیم و به این احتمال که از راه همین سرگرمیا و علایق خود کسب درآمد کنیم، فکر می کنیم. به چه دلیل علایق خود رو به منبع درآمد تبدیل نمی کنین؟ شاید فکر کنین که در اون زمینه زیاد نمی دونین یا حرفه ای نیستین. این اصلا مهم نیس. با توجه به علاقه ای که در شما هست مهارت و علم لازم رو می تونین به سهولت و سرعت یاد بگیرین.

آدمای موفق تحت اثر شور و اشتیاق قلبی خود هستن. اونا چه در هنر و چه در کسب وکار آدمای عاشقونه و احساساتی ای هستن. تحت اثر عشق به کارشون نیرو می گیرن و دست به کار می شن. می خوان کار جدید، مهم و موندگاری بکننن. موفقا رؤیایشان رو در قلب شون حفظ می کنن و واسه رسیدن بهش از هیچ اقدامی فروگذار نمی کنن.

– مایک ویکت

 

 

قدم دوم: داستان زندگی و کار رؤیایی خود رو بنویسین

«ظرفیت ما واسه کسب ثروت و موفقیت، محدودیتی نداره به شرط اینکه جرئت کنیم و رؤیاهای بزرگ داشته باشیم.»

– مری کی

 

 

رؤیاهای بزرگ سوخت موتور احساسات و اشتیاق ما هستن. تا الان به این موضوع فکر کردین که زندگی رؤیایی شما چیجوری می تونست باشه؟ لطفا همین الان چند ثانیه به این موضوع فکر کنین. لحظه ای زندگی رؤیایی خود رو تصور کنین. این شاید اولین و مهم ترین قدم در راه تحقق زندگی رؤیایی تون باشه. هیچ تغییر مثبتی در زندگی ما خودبه خود اتفاق نمی افته مگه اینکه ما «بخوایم» که اتفاق بیفته. واسه رسیدن به زندگی دلخواه مون باید بدونیم که این زندگی چیجوری هستش. ما معمولا در بین انبوهی از مشغولیتای روزمره فرصتی واسه اندیشیدن درباره دورنما و اهداف اصلی زندگی خود نداریم. تا وقتی که آگاهانه به زندگی رؤیایی خود فکر نکنیم و تصوری از اون نداشته باشیم، هیچوقت امکان تحقق اون وجود نداره. پس باید هرچه زودتر با خود خلوت کنیم و به هر چیزی که از زندگی می خواهیم، فکر کنیم.

«کاری که دوست دارین» قسمت مهمی از زندگی رؤیایی شما رو تشکیل می ده. از مهندسی برعکس استفاده کنین. فرض کنین از انجام کاری که واسه شما راحت، آسون و لذت بخشه به ثروتی رؤیایی دست پیدا کرده این. در این صورت چه احساسی دارین؟ روز خود رو چه جوری می گذرونین؟ دوستان شما چه کسائی هستن؟ به چه میزان درآمد دست پیدا می کنین؟ وقتی شرایط کار رؤیایی خود رو با تموم جزئیات مشخص کنین و همیشه بهش فکر کنین، احساسش کنین و در عمل با این احساسات زندگی کنین، قدرتای داخلی زیادی رو واسه رسیدن بهش بیدار می کنین و تحقق هدف رو واسه خود راحت تر و لذت بخش تر می سازید.

قدم سوم: علم و مهارت لازم رو یاد بگیرین

چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

حالا شما میدونید به چیکار یا فعالیتی علاقه دارین. ممکنه شما قبلا تا حدودی در اون زمینه فعالیت کرده و مقداری علم و مهارت در اون زمینه داشته باشین. کسب علم و مهارت در مورد ی کار ی مون، یکی از مهم ترین عوامل واسه کسب درآمد بالاست. میزان درآمد ما رابطه مستقیمی با کیفیت محصول و خدمات مون داره. واسه ارائه محصول یا خدمتی باکیفیت، باید در اون زمینه تخصص و مهارت بالایی داشته باشیم. علاقه و استعداد به معنی تخصص و مهارت در اون زمینه نیس. برعکسِ علاقه و استعداد، تخصص چیزی اکتسابیه. ما متخصص به دنیا نمی آییم، باید علم و تخصص لازم در هر زمینه ای رو کسب کنیم و فرابگیریم. گرچه با داشتن علاقه و استعداد، کسب علم و مهارت با سهولت، لذت و سرعت بیشتری انجام میشه. روش ها و امکانات و منابع مختلفی واسه افزایش علم و مهارت و کسب تخصص هست. پیشنهادهای زیر می تونه مفید باشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری میشه آسیب های به دلیل نشستن همیشگی رو کم کرد؟

 • خودآموزی کنین؛
 • به کتابا مراجعه کنین؛
 • از اینترنت بهره ببرین؛
 • در دوره های آموزشی شرکت کنین؛
 • از کارگاهای آموزشی استفاده کنین؛
 • کارآموزی کنین؛
 • همیشه در حال یادگیری باشین.

قدم چهارم: یک سیستم درآمدزایی موفق پیدا کنین

حالا شما اطلاعات و مهارت روزافزونی در رشته مورد علاقه خود دارین، اما داشتن تخصص و مهارت واسه درآمدزایی کافیه؟ بدیهیه که اینجور نیس. افراد متخصص بسیاری با حقوق ثابت و ناچیز واسه کارفرمایانی که خیلی علم و مهارت کمتری از خودشون دارن، مشغول کار هستن. رابرت کیوساکی نویسنده ی کتاب «پدر پولدار پدر بی پول» جمله جالبی داره. اون گفته:

علم آموزان زرنگ واسه علم آموزان تنبل کار می کنن و علم آموزان متوسط واسه دولت کار می کنن.

 

 

پس صرف هوش، علم و مهارت زیاد واسه کسب درآمد بالا و پولدار شدن کافی نیس. چیزی که ما احتیاج داریم یک سیستم درآمدزاییه که امتحانش رو پس داده و تضمین شده باشه. در هر رشته و در هر کاری بدون یک سیستم درآمدزایی مناسب، نمیشه به سود بالا و همیشگی دست پیدا. خوشبختانه تقریبا هر زمینه کاری و هر فعالیتی که شما مایل به انجام اون باشین، قبلا به وسیله بقیه انجام شده. این خبر خوبیه، به دلیل اینکه احتیاجی نیس همه چیز رو از اول با آزمون و خطا یاد بگیرین. این راه از قبل طی شده و این کار انجام شده. تنها کاری که لازمه بکنین اینه که به دنبال اطلاعاتی بگردید تا به شما کمک کنه که همون کار رو بکنین. باب برگ در کتاب «اصول موفقیت» سیستم رو اینجور تعریف می کنه: «روند قابل پیش بینی رسیدن به یک هدف بر مبنای یک مجموعه منطقی و مشخص از اصول راهنمای عملی.»

«سیستم» به شما قدرت پیش بینی می ده و اگه سیستم رو موبه مو اجرا کنین شما رو دقیقا به هدف میرسونه. مایکل گربر در کتاب «افسانه کارآفرینی» درباره قدرت یک سیستم می نویسه:

سیستما به افراد عادی امکان میدن که به نحوی قابل پیش بینی به نتایج فوق العاده برسن. گرچه که بدون یک سیستم، واسه افرادِ فوق العاده هم سخته که به نحوی قابل پیش بینی به نتایج عادی برسن.

 

 

قدم پنجم: اجرای فوری سیستم درآمدزایی

چه جوری با انجام کاری که دوست داریم، کسب درآمد کنیم؟  آموزشی

وقتی سیستمی رو پیدا کردین که واسه کار شما جواب می ده، ضروریه که اونو به کار بگیرین و فورا هم این کار بکنین. هیچ زمان مناسبی واسه «شروع کردن» وجود نداره. زمان مناسب، همین حالاست. پس وقت رو تلف نکنین. اطلاعات، مهارت و سیستم رو فوری به کار بگیرین. افراد موفق همین حالا انجامش میدن چون میدونن که وگرنه ممکنه قربونی «قانون تضعیف تصمیم» شن که می گه:

«هرچقدر واسه انجام کاری که میدونید همین الان باید انجامش بدین بیشتر صبر کنین، احتمالش بیشتر می شه که اصلا هیچ وقت اونو انجام ندین.»

نگران ناقص و بد انجام دادن کار نباشید. این پیشنهاد ی زیگ زیگلر، نویسنده و سخنران ممتاز رو جدی بگیرین:

هر چیزی که ارزش انجام شدن داره، ارزش داره که بد انجام شه تا اینکه یاد بگیرین چه جوری اونو خوب بکنین.

 

 

منظور این نیس که کاری رو از قصد بد بکنیم، بلکه مقصود «عمل کردن» است، عالی بودن هم به وقتش حاصل می شه.

منتظر نشید، هیچ وقت «سرِ وقتش» نمی شه. از هر جا که وایس تاده اید شروع کنین و با هر ابزاری که در اختیارتانه مشغول شید. همین طور که پیش می روید، وسایل بهتری پیدا میشه.

– ناپلئون هیل

 

 

قدم ششم: همت به خرج بدین

چیزی در دنیا جای مداومت و همت رو نمی گیره. استعداد جای مداومت رو پر نمی کنه. دنیا پر از آدمای بااستعدادِ شکست خورده س. نبوغ جای مداومت رو نمی گیره. خیلی از نوابغ شکست می خورن. تحصیلات جای مداومت رو پر نمی کنه. دنیا پر از ناکامای تحصیل کرده. مداومت، عزم و اراده از هر دلیلی قوی تر هستن.

– توماس واتسون، مؤسس آی.بی.ام

 

 

حالا شما کاری رو که بهش علاقه و اشتیاق دارین می شناسین و در اون زمینه اطلاعات، مهارت، یک سیستم و یک نقشه حرکت در دست دارین و مشتاق هستین که همین حالا، همین امروز، شروع کنین. حالا اگه در طول راه زمین خوردید، چه می شه؟ و میدونید که حتما زمین خواهید خورد. اینجا، جاییه که واسه خیلی از افراد کار تموم می شه. اونا با اولین شکست کار رو آزاد می کنن و دیگر ادامه نمی دن. مشکلات فرصتایی هستن که باعث می شن به موارد بهتری برسیم. اونا مشکلاتی بر سر راه مون هستن تا تجارب بیشتری کسب کنیم و در کارمون پخته تر شیم.

همت و مداومت فرق واقعی افراد موفق از افراد شکست خورده س. ناپلئون هیل یک فصل از کتاب «فکر کنین و پولدار شید» رو به «مداومت» اختصاص داده. اون می نویسه:

«هیچ کیفیتی به اندازه مداومت و پایداری کارساز نیس. وقتی درباره پیامبران، فیلسوفان، اعجازگران و رهبران مذهبی مطالعه می کنیم، بدون استثنا به این نتیجه می رسیم که مداومت، تمرکز، تصمیم قطعی و هدف مشخص، منابع اصلیِ موفقیت اونا بوده.»

هرچه بیشتر و بیشتر مقاومت کنیم احتمال موفقیت مون هم بیشتر می شه. خیلی از مردم وقتی که تنها چند قدم تا موفقیت فاصله دارن، دست از سعی میکشن و تسلیم می شن. قبل از موفقیت باید مشکلات موقتی رو قبول کنیم تا از اونا بیاموزیم و بر اونا پیروز شیم.

دنیا گرده، جایی که ممکنه به نظر آخر راه برسه می تونه شروع راه باشه.

– ایری بیکر پریست

 

 

بعضی وقتا متوجه نیستیم که بزرگ ترین موفقیتا و دستاوردها بسیار به ما نزدیک هستن، نزدیک تر از چیزی که تصور می کنیم. پس این قدم رو وردارین. واکنش و تسلیم شدن ما رو از رسیدن به هدف بازمی داره. باید از «دست کشیدن» دست بکشیم و برخلاف همه مشکلات، به راه مون ادامه بدیم و جز با در آغوش گرفتن هدف، متوقف نشیم.

واسه محقق ساختن زندگی رؤیایی خود، حاضرید چه چیزایی رو فدا کنین یا چه چیزایی رو تحمل کنین؟ مهم نیس رؤیای شما چقدر راحت به طرف تون میاد، در هر حال شما باید چیزایی رو قربونی کنین تا بهش برسین. اگه اولویت اول رو به رؤیای خود ندین و واسه اون وقت کافی نذارین ، هیچوقت محقق نمیشه.

– باب پراکتور

 

 

منابع:

«فکر کنین و پولدار شید» از ناپلئون هیل

«پدر پولدار پدر بی پول» از رابرت کیوساکی

«افسانه کارآفرینی» از مایکل گربر


دسته‌ها: آموزشی