همه ما در زندگی در مقابل تصمیم گیریای بزرگی قرار گرفتیم، تصمیماتی که بعضی وقتا می تونن روند زندگی مون رو کلا تغییر، ما رو به اوج موفقیت برسانند یا با شکست روبرو کنن. تصمیم گیری شاید یکی از مسائلیه که بیشتر از هر چیز در زندگی با اون سر و کار داریم و شاید بیشتر از هر چیز دیگر در سرنوشت مون نقش داره. در این مقاله می خواهیم ببینیم آدمای موفق چه راه کارایی واسه گرفتن تصمیمات هوشمندانه دارن.

ما هر روز با تصمیم گیریای زیادی روبرو هستیم. مطالعه ای در دانشگاه کلمبیا نشون داده که ما روزانه ۷۰ بار تصمیم می گیریم. بعضی از این تصمیمات کم اهمیت هستن، مثل تصمیم واسه اینکه چه غذایی بخوریم، از کدوم راه سر ِ کار بریم یا به چه ترتیب به کارای روزانه مون رسیدگی کنیم. بعضی از تصمیمات هم مهم تر هستن مثل انتخاب بین دو پیشنهاد شغلی، اینکه به خاطر کسی که دوستش داریم به شهر دیگری نقل جای کنیم یا تصمیم گیری واسه قطع رابطه با افراد سمّی. با همه این تصمیماتی که در روز با اونا روبرو هستیم، خیلی مهمه که بدونیم چه جوری می تواینم اونا رو اولیت بندی کنیم تا به موفقیت و خوشبختی دست پیدا کنیم. از اونجا که من با راه حلایی که آدمای موفق در تصمیم گیریای خود به کار می برن آشنا هستم تعدادی از اونا رو اینجا واسه شما میارم.

چه جوری آدم های موفق تصمیمات هوشمندانه می گیرند " آموزشی

افراد موفق تصمیمات کوچیک رو تبدیل به روال روزمره می کنن

مراحل تصمیم گیری مثل یک عضله کار می کنه و اگه در طول روز زیاد از اون استفاده کنین، خسته می شه و پس نمیتونه کار خود رو به درستی بکنه. یکی از روشایی که افراد موفق به کار می برن اینه که تصمیمات کوچیک رو تبدیل به یک روال همیشگی می کنن و بدین شکل اونا رو حذف کرده و وقت و انرژی ذهنی بیشتری واسه تصمیم گیریای مهم تر و سخت تر می ذارن.

همه ما لباس مشکی یقه اسکی استیو جابز رو که هر روز سرِ کار می پوشید به یاد داریم. مارک زاکربرگ هنوزم یک سوئیشرت کلاه دار می پوشد. هر دوی اونا گفتن که دلیل این کارشون اینه تا تصمیم گیریای کوچیک رو در زندگ حذف کنن. اونا خوب می دونستن که توانایی تصمیم گیری خوب در روز چقدر مهمه. همینطور باراک اوباما هم می گه: «دلیل اینکه می ببینن هر روز کت و شلوار سرمه ای یا خاکستری می پوشم اینه که تصمیم گیری ام رو کمتر کنم. نمی خوام درباره اینکه چه بپوشم یا چه بخورم فکر کنم چون تصمیمات خیلی مهم تری واسه گرفتن دارم.»

تصمیمات مهم رو صبحا می گیرن

یکی دیگر از راه هایی که میشه از خستگیِ به دلیل تصمیم گیری فرار کرد اینه که تصمیمات کم اهمیت تر رو واسه بعد از برگشتن از کار و زمانی که خسته هستیم بذاریم و تصمیم گیریای مهم رو به صبحا و زمانی که ذهن مون سرحال تره موکول کنیم. زمانی که تصمیمات زیادی واسه گرفتن دارین بهترین راه اینه که صبح زود بیدار شید و قبل اینکه درگیر تصمیمات کم اهمیت تر (تلفنا یا ایمیلا) شید، تصمیمات مهم رو بگیرین. یک روش دیگر هم اینه که تعدای از کارای کوچیک تر رو شب قبل انجام بدین تا روز بعد شروعی تازه داشته باشین. مثلا می تونین لباس هاتون رو شب قبل آماده کنین تا بعد از بیدار شدن حتی بهش فکر هم نکنین.

به احساسات خود توجه می کنن

ضرب المثلی هست که می گه: «تصمیمات دائمی رو طبق احساسات زود گذر نگیرید.» افراد موفق احساسات خود رو خوب می شناسن و درک می کنن (همینطور شدت اونا و تاثیری که روی رفتارشون می ذارن) و پس می تونن منطقی و بی هدف تصمیم بگیرن. بدیش اینه خیلی از افراد نمی تونن احساسات خود رو درک یا مدیریت کنن. یک شرکت مشاوره ی مدیریت کار و کاسبی به نام TalentSmart بیشتر از یک میلیون نفر رو مورد آزمایش قرار داد و به این نتیجه رسید که فقط ۳۶٪ از آدما می تونن احساسات خود رو در لحظه شناسایی کنن. تصمیم گیرنده های ماهر میدونن که ممکنه داشتن روحیه ی بد نظر اونا رو نسبت به اخلاقیات تحت شعاع بذاره و روحیه ی خوب هم به اونا اعتماد به نفس بیشتر از حد بده.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چی باعث ایجاد خود کم بینی می شه

گزینه های خود رو بی طرفانه سبک و سنگین می کنن

چه جوری آدم های موفق تصمیمات هوشمندانه می گیرند " آموزشی

افراد موفق زمانی که درگیر تصمیم گیری هستن گزینه های خود رو با یه سری ملاکای از پیش تعیین شده سبک و سنگین میکنه، چون میدونن این کار تصمیم گیری رو آسون تر و موثر تر می کنه. اینا چند نمونه از ملاکا هستن: این تصمیم چه نفعی واسه من داره؟ این تصمیم چه زیانایی واسه من داره؟ چه منفعتی واسه… داره؟ چه زیانی واسه… داره؟ این تصمیم بازتابی از ارزشام هست؟ از این تصمیم پشیمون خواهم شد؟ از نگرفتن این تصمیم پشیمون خواهم شد؟

تا روز بعد صبر می کنن

زمانی که بعد از تصمیم گیری، شب رو استراحت کرده باشین، فردای روز بعد می تونین با افکار شفاف تری بهش نگاه کنین. این زمان به احساسات شما اجازه می ده که دوره خود رو سپری کنن. زمانی که وقت بیشتری واسه تمرکز بر تصمیم تون می ذارین، متوجه جنبه های مهم تری میشید که شاید قبلا اونا رو ندیده گرفته بودین.

ولی مدت زیادی صبر نمی کنن

افراد موفق میدونن که باید تا اونجا که می تونن اطلاعات جمع کنن ولی در عین حال میدونن که نباید اجازه دهند جدا سازی و بررسی بیشتر از حدِ داده ها اونا رو زمین گیر کنه. این آدما به جای اینکه منتظر شن، واسه تصمیم خود برنامه زمانی تعیین می کنن و به محض اینکه تاریخ تصمیم گیری رو مشخص کردن، واسه انجام تکالیف شون و رسیدن بهش تاریخ خود رو آماده میسازن.

ورزش می کنن تا دوباره انرژی بگیرن

چه جوری آدم های موفق تصمیمات هوشمندانه می گیرند " آموزشی

استرسِ گرفتنِ تصمیمات بزرگ باعث آزادسازی کورتیزول می شه، همون ماده شیمیایی که واکنش جنگ و فرار رو به وجود میاره. کورتیزول توانایی شفاف و منطقی فکر کردن رو از آدم سلب می کنه. وقتی واسه در پیش گرفتن یک تصمیم استرس دارین، ورزش رو امتحان کنین. نیم ساعت کافیه تا اِندروفین آزاد شه و شفافیت به ذهن برگردد. ورزش با به مصرف کردن کورتیزول به شما کمک می کنه که از حالت جنگ و فرار خارج شید. تحقیقات نشون میدن ورزش در دراز مدت لیاقت نواحی مختلفی از مغز رو که به تصمیم گیری در رابطه هستن، افزایش می ده.

همیشه به وجدان شون مراجعه می کنن

افراد موفق میدونن که موقع تصمیم گیریای مهم وجدان خیلی خیلی مهمه. زمانی که احساسات جلوی منطق رو می گیرن، وجدان می تونه به عنوان یک راهنمای مورد اعتماد بکنه.

مشورت می گیرن

زمانی که به یک تصمیم گیری نزدیک میشیم، گرایشی به شکل ذاتی در ما هست که گزینه جایگزینی رو انتخاب کنیم و بعد اطلاعات لازم واسه تایید اون گزینه رو جمع آوری کنیم، نه اینکه اول اطلاعات رو جمع آوری و بعد گزینه رو انتخاب کنیم. به این کار جهت گیری تاییدی میگن. بهترین راه واسه مقابله با جهت گیری تاییدی اینه که نظرات و پیشنهادات افراد دیگری رو که می تونن از دیدگاه متفاوتی به موقعیت ما نگاه کنن . این دیدگاه کمک می کنه تا بی طرفانه به گزینه هامون نگاه کنیم و متوجه تمایلات غیر منطقی خود بشیم.

به تصمیمات قبلی فکر می کنن

مارک تواین طبیعت پیچیده ی تصمیم گیری رو بدین شکل تعریف می کنه: «تصمیمات خوب از تجربه بین، اما تجربه محصول تصمیم گیریای بده». این معنیش این نیس که تنها راه واسه تبدیل شدن به یک تصمیم گیرنده خوب زیاد اشتباه کردنه، بلکه فقط به این معناست که باید تصمیمات گذشته رو همیشه به یاد داشته باشیم. افراد موفق خوب از تصمیمات گذشته شون آگاه هستن و در مواقع مثل از اونا استفاده می کنن.

در آخر

گرفتن تصمیمات بزرگ فرایندیه که ارزش این رو داره براش وقت و انرژی کافی بذارین. شاید روزها، هفته ها و ماه ها باید بهش فکر کنین ولی مطمئن باشین در آخر سعی تون نتیجه می بده.

.com

دسته‌ها: آموزشی